hormoni - molim pomoć

Allexis

Poštovani, imam jedno pitanje i molila bih vas odgovor s obzirom da je moja ginekologica iduća 2 tjedna na godišnjem pa ne mogu na pregled.
Imam 22 godine i prije godinu dana mi je ginekologica propisala hormonsku terapiju (yasmin) zbog izostanka menstruacije, rijetko sam je imala, oko 5 - 6 puta godišnje (a nemam policistične jajnike, bila sam na uzv). Tako je otkad sam je dobila s 12 godina.
Kada su mi došli nalazi hormona, pokazalo se da imam premalu razinu estradiola i progesterona (ispod min. granice) te preveliku razinu testosterona (ukupnog i slobodnog) i androstendiona (preko max granice).
To je bilo prije više od godinu dana i danas sam dobila nove nalaze, radila sam ih u luteinskoj fazi.

E2 45 pmol/L (360 - 1100)
Pg 5 nmol/L ( > 22)
LH 2 lU/L (1 - 16)
FSH > 0,5 lU/L (1 - 10)
Prolaktin 25 µg/L (4 - 23)
T ukupni 0.8 nmol/L (0.2 - 2.6)
T slobodni 2.8 pmol/L (3.5 - 30)
udio slobodnog testosterona 0.4 % (0.5 - 8)
SHBG 260 nmol/L (15 - 120)
A4 5 (1 - 12)
DHEAs 4.7 µmol/L (2 - 10)

Uspoređujući stare i nove nalaze, pokazalo se da su nakon godinu dana terapije testosteron i androstendion jako smanjeni, međutim, smanjila se i razina estradiola, progesterona, LH i FSH , dok se prolaktin povisio, kao i SHBG (sa 46 na 260).

Moje pitanje je: da li to tako treba biti? Naime, jasno mi je da se razina testosterona i androstendiona trebala smanjiti, to je bio cilj, ali ne bi li se istovremeno razina estradiola i progesterona trebala povećati s obzirom da yasmin upravo u sebi i sadrži te hormone? Zbunjuju me i ostale promjene, pa me zanima što mogu očekivati s ovakvim nalazima? Naime, ne namjeravam prestati piti yasmin jer mi služi i kao kontracepcija, ali me zanima ako hormoni ostanu ovakvi, mogu li imati normalan ciklus i onda kada ih budem prestala piti ili će menstruacija tada opet izostati po nekoliko mjeseci?
Hvala vam na odgovoru

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
hormonske razine su odgovarajuće uzimajući u obzir lijekove koje trenutno koristite, a iz konteksta sam shvatio da su razine androgena sada manje što je i bio cilj terapije. Preporučio bih da nastavite uzimati ordiniranu terapiju.