Manjak plodne vode

zizitop

Poštovani,
prije dva tjedna na redovnoj kontroli u 30 + 2 tjednu trudnoće mi je ustanovljen manjak plodne vode:
AFI 12
BPD: 76 mm (31 tj)
FL: 59 mm (30 tj + 5 d)
AC: 263 mm (30 tj i 3 d)
RI a.umbilicalis: 0.61
Tada sam radila krvne pretrage, pretrage urina i urinokultrure i briseve i svi nalazi su uredni.

Danas, nakon točno dva tjedna na ponovnoj kontroli su vrijednosti iduće:
AFI: 9
BPD: 80 mm (32 tj i 3 d)
FL: 63 mm (32 tj i 2 d)
AC: 265 mm (30 tj i 4 d)
RI a.umbilicalis: 0.63

Rečeno mi je da je beba malo zaostala u razvoju takozvana mršava beba, ali da još nije toliko zabrinjavajuće, da je manjak plodne vode još uvijek prisutan i da se javim svom lječniku (kontrola mi je prekosutra pa su mi rekli da mogu sačekati do tada). Ništa mi drugo nije rečeno a ja sam jako zabrinuta. Zanima me zašto do toga dolazi i šta se preporuča dalje). Danas sam 33+0 tjedana trudna. Da napomenem da pijem između 3 i 4 l vode dnevno i da mirujem. Što bi trebalo dalje?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana,uvidom u Vaše podatke stvarno se radi o AFI indexu koji je graničan 12. Sve ispod toga je smanjena količina plodne vode.
Niste mi rekli da li se radi o prvoj trudnoći , koliko ste kilograma dobili u trudnoći.
Svakako da se radi o potencijalno asimetričnom kasnom zastoju u rast djeteta, vjerovatno uzrokovano lošom funkcije posteljice kod koje je počela popuštati hranidbena funkcija, dakle propušta manje količine hranjivih sastojaka od majke ka djetetu.
Inače se to fiziološki normalno događa pred kraj trudnoće.
Dakle sve što možete učiniti je da ako ste dobili malo kilograma pokušate dobiti još nekoliko kilograma, zatim ležanje na lijevom boku poboljšava uteroplacentarni protok za 20 %.
Opservacija djeteta se radi u intervalima od 10-14 dana kada se učini UZV procjena tjelesne težine fetusa, zatim fetoplacentarni protoci, biofizički profil, zatim 2x na tjedan i CTG zapis, AFI index.
Niste mi napisali kolika je težina djeteta i da li je iznad 10. centile? Ako se dalje smanjuje količina plodne vode, te ako prirast tjelesne težine tjedno ne bude veći od 200 grama tjedno, ako je tjelesna težina ploda ispod 10 centile, ako fetoplacentarni protoci budu granični, ako CTG zapis ne bude reaktivan potrebna je hospitalizacija i eventualno i indukcija poroda vaginalnim putem ili carski rez.
Dakle sve navedene faktore treba imati u vidu.

zizitop

To mi je druga trudnoća. Sa prvom trudnoćom je sve proteklo u redu i djete se rodilo u 39. tjednu sa 3430 kg. Na ovim pregledima mi nisu rekli niti napisali na nalazu težinu bebe, no, u 29. tjednu trudnoće na redovnoj kontroli mi je rečeno da ima oko 1,6 kg. Do sada sam dobila 15 kg. Hvala na vašem brzom odgovoru.

medic

Poštovani!
U 32+4 sam tjednu trudnoce,zadnja menstruacija mi je bila 26.9. i od samog pocetka je trudnoca manja tjedan dana.juce na redovitom pregledu
mi je receno da imam nesto manje plodne vode nije navedeno koliki je afi.beba je teska 1600,ja sam do sada dobila 11kg.
BPD 75.8-30+3
AC 261,6-30+2
FL 57,8-30+4
posteljica sprjeda,beba na zadak.
s prvim djetetom mi je u 37 tjednu utvrdeno manje plodne vode i bila sam u bolnici do poroda,roden je sa 3400,50 dug bilo je sve uredu.
molim vas za vase misljenje jer sam se sad prepala,em je trudnoca manja od proslog puta a i sama beba je manja.
unaprjed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vidim da su biometrijske mjere djeteta manje za 2 tjedna od amenoreje.
Bilo bi uputno izmjeriti AFI index. Potrebno je dobro pobledati kod djeteta bubrege i mokraćni sustav, isključiti mogućnost curenja plodne vode.
Zatim uputno je napraviti fetoplacentarne protoke kroz pojedine djetetove krvne žile.
Najčešće, a imajući obzira što se događalo u prvoj trudnoći, oligohidramnij( smanjena količina plodne vode ) vjerovatno ide uz zastoj rasta djeteta.
Savjetujem daljnje UZV preglede. fetoplacentarne protoke, mjerenje AFI indexa, svaka dva tjedna, te mjerenje prirasta tjelesne težine djeteta kroz ta dva tjedna.

medic

postovani molim vas jos jednom vase misljenje na temelju navedenih nalaza.
17.5 sam bila u bolnici na kontroli;
amenoreja:33tj i 2 d
Bpd:75-30+4
Fl:63-32+3
Ac:266-30+5
umbilicalis:0,67
cerebrii medii:0,95
AFI:7
TT1800
ctg undulatoran,reaktivan

20.5 ponovno kontrola i ostajem u bolnici zbog tlaka 135/90 na promatranju do 23.5 tlak bez povisenja 120/80,
UZV kod prijema:biometrijaza 34tj
AFI.9
TT oko 2200
protoci u granicama placenta sprjeda pocetne zrelosti
kazu mi da je beba nesto sitnija u struku

31.5 kontrola kod mog doktora
ctg uredu
vode ima
protoci riau0,55 riacm0,80

9.6 uzv u bolnici
amenoreja 36+4
Bpd:82-33tj
Fl:66-34tj
Ac:295-33+4
AFi:10
TT 2300
umbicalis:0,59
cerebrii medii:0,76

na temelju tih svih nalaza sam zbunjena,moram naglasit da mi je tlak u redu lezim na ljevom boku i imam tzv rogatu maternicu
jeli mozda zbog nje dolazi do problema rasta bebe
udavila sam vas sa svim ovim nalazima,ali vas molim za neki odgovor

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da je dobro da ste u bolnici jer se dijete intenzivno monitorira. Dakle u vidu ctg zapisa, fetoplacentarnih protoka, biofizičkog profila, UZV biometrije.
Nažalost ne znam da vaši UZV nalazi od početka koreliraju sa amanorejom ili da se laički izrazim da li je to stvarno trajanje trudnoće, da li je najraniji UZV nalaz korelirao sa trajanjem trudnoće.
Pošto taj podatak nemam na osnovi iznešenog mislim da se radi o asimetričnom zastoju u rastu ( smanjen opseg trbuha djeteta) i svakako je rogata maternica najvjerovatnije uzrok svemu, jer se kod takvim malformacija maternice uobičajno rađaju djeca sa manjom porođajnom težinom.
Morate biti strpljivi, ležati na lijevom boku kako Vam je preporučeno a kolege će svakodnevno nadzirati djete gore navedenim metodama.
Dokle god su CTG zapisi uredni i fetoplacentarni protoci uredni ne trebate se brinuti.
Kad će doći do otklona u istima, krenut će Vas porađati. Dakle budite strpljivi i vjerujte liječnicima.

sabina1003

Veliki pozZz i ako mi mozete pojasniti UZV. Trudna sam 22 t, prva trudnoca te sam dobila 4 kg za sada (SVEGA 59) . Na UZV u 21 tjednu mi je bio AFI 19,4 te sam odma radila ogtt nalaz, secer je bio 4,5 a poslije 2h 6,5 ginekolog kaze da je uredu da nemam secer-al da nejedem nista slatko, bijelo brasno ni tjesteninu...Odma mi je je za 10 dana pao AFI na 18,3 te za 2 dana opet sam po 3ci put uradila UZV i AFI je bio 16,5... Doktor kaze da je uredu sve, da je za samo 12 dana AFI pao sa 19,4 na 16,5 i da je to razlog bio (hrana) da i dalje izbjegajem maximalno slatko,i bice ok... naime i bebu je pregledao detaljno da bi bio siguran da je do hrane bio poremecaj vode, te odmah poslije UZV mi je uradio i color doplerr... Dal' imam razloga za brigu, nalaz je sledeci:

BPD-59 mm - 23 ng
FL-40 mm - 23ng
KDS plus, FD plus
AC - 181 mm - 23
zeludac plus (18 x 7 mm), mokracni mjehur plus (12,3). Prednji trbusni zid zatvoren. Dijafragma bo.
humerus-37 mm- 23 ng, radius-31 mm - 23 ng, tibia-36 mm - 23 ng.
posteljica fundus lijevi bocni zid i straga. Plodove vode dovoljno AFI 16,5.
cysterna magna - 4,6 mm, cerebellum - 25 mm - 23 ng, thalamusi, falax, CSP urednog sonografskog prikaza.
BMK uredne sirine i simetrije (okcipitalni rog LMBK sirine 7,8 mm, frontalni rog LMBK 7,3 mm (uredno) bez CPC.
DMBK (okcipitalni rog 7,6 mm, frontalni rog 7,7 mm) bez CPC
nuhalni nabor - 2,5 mm , protoci u art. umbilicalis fizioloski: RI- 0,70.

Dejan Šakoronja, dr. med.

UZV parametri su uredni. OGTT test se radi između 24. i 26 tjedna. Ne brinite.

plavusa_777

Poštovani,

prije desetak dana sam primljena na hospitalizaciju sa dg. PPI hbd 34+6, Praesentatio pelvina, Primagravida, Oligohidroamnion, Colpitis bact., IUGR susp. in ob., uzet OC
TH:mirovanje,Medazol vag., klavax tbl 2x1, Plymicol
Beba po uzv 1780g, 32+6
BPD=8,80 cm(34), FL=5,97cm(32+1), AC=26,28cm (32+3)

Dotada je bilo sve u redu ZM je bila 20.3.2013., na prvom uzv amenoreja 10+2, po uzv 10+6. Sveukupno od početka trudnoce do dana hospitalizacije dobila sam 8kg.

Pri primitku u bolnicu Afi 17,71, IUGR susp.?, RUP?, obilan iscjedak, PPI, Praesentatio pelvina, tt~1859g (+/- 271g)
svakodnevno rađen ctg, u 11 dana hosp. još dvaput rađen uzv, i jednom CD. Lab. nalazi uredni, OC sterilan. Uzimala sam propisanu terapiju, isjedak se potpuno povukao, vaginalni pregled mi nije rađen više od primitka u bolnicu. Također su mi u bolnici prepisali 2x1 Mg 300mg, što sam pila također tijekom hosp. sada kod kuće više ne pijem.
Otpuštena s dg. PPI grav. 36+2, Praesentatio pelvina
Amenoreja na dan sljedećeg Uzv 35+5 u bolnici- Afi u tjedan dana hosp. je sa 17,7 pao na 7,95 cm, mjere BPD=8,43(34), HC=30,90 (34 3/7), AC=30,0 (34), FL=6,47 (33 3/7), FHR+ FM+, CDRI ACM 0,71, AU 0,65, procjene tt nema

Dan prije otpuštanja rađen samo AFI koji je iznosio 11,41

Lokalni nalaz 1 čl vrh prsta, TH: mirovanje, kontrola za tjedan dana u TA, ctg, i UZV-CD

Ono što mene sada brine, ja nisam u bolnici uopce primijetila curenje plodne vode, s obzirom na često mokrenje, i tijekom iscjetka sam imala uloške, pa nisam ni mogla biti sigurna što je što. Sada iscjetka nema, mokriti idem na svaki nagon u strahu da necu primjetiti curkanje malih kolicina pl. vode. Bolova nisam imala, osim sto su bebini pokreti bili dosta bolni za vrijeme ležanja u bolnici, sada je to opet ok, osjetim ga, ali ne boli. Ako primjetim manju fleku kao da je par kapi iscurilo da odmah idem u bolnicu ili da pratim stanje tijekom dana ukoliko se ponovi? I koliko je normalno ne osjetiti pokrete bebe, koliko dugo vremenski? Mirujem što više, tj ležim na lijevom boku, trudit cu se hraniti kao i u bolnici, a vidim da je gore navedeno da se ne preporuča slatko zbog smanjenja pl. vode, da li da izbjegavam slatko?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da izbjegavajte. Svakako su nužne česte kontrole, protoci, ctg, biofizički profil i ostalo što ste dobili u uputama.

plavusa_777

U redu, hvala na odgovoru, pridrzavat cu se uputa. Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Teofanija

Poštovani, molim Vas za misljenje za navedeni nalaz.

35+6tt
BPD=87mm
FL=65mm-33/40
FNR +(poz)
AFI 10

Da li je beba sitnija? I da li oticanje nogu uz normalan krvni tlak (120/80) oznacava nesto lose ili je to normalno?

Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

AFI index je niži od donje granice 12. Sugeriram CTG monitoriranje, biofizički profil te fetoplacentarne protoke. Ovisno o nalazima i daljnji postupak tj ekspektativan ili dovršenje trudnoće.

itom7

Postovani, danas sam trudna 35 tj, prije 3 dana zaprimljena u bolnicu, afi 5. Raden je amnisure test, negativan je, mjere bebe su: bdp 94 mm, ac: 293 mm, fl: 68, tt: 2504. Ctg je uredan, raden svaki dan, krvna slika i leukociti uredni, crp normalan, brisevi negativni, protoci: RIAU: 0, 63, RIACM : 0, 74. Zanima me koliko je opasno trenutno stanje i sto se uglavnom dogada u takvim situacijama, do kad se ceka za indukciju? Svjesna sam da je afi 5 jako malo, strah me za bebu u tako maloj kolicini vode? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
Količina plodove vode nije konstantna i mijenja se tijekom trudnoće. Ona se neprestano stvara. Manjak plodove vode može biti posljedica problema s posteljicom i zbog toga je potreban nadzor nad takvom trudnoćom. Dokle god su nalazi uredni (CTG i Doopler) nema potrebe za prijevremenu indukciju poroda.

itom7

Hvala Vam puno, nadam se da cemo izgurati cim dulje. U bolnici jesmo, pod nadzorom i nadam se da ce proci sve u redu!

Ivo Balenović, dr. med.

Bit će sve u redu.

Jeka83

Postovani, danas mi je na kontroli doktor rekao da je manjak plodove vode, tacnije afi 10. Trenutno sam 32 tt i svi ostali nalazi su u redu. Protok je 0,56, beba je teska 1832g i ostali parametri odgovaraju trenutnoj sedmici trudnoce. Ali me brine taj manjak plodove vode, molim vase misljenje i savjet? Hvala