Metotrexat

Klara987

Postovani,
gotovo godinu dana zbog psorijaticnog artritisa uzimam methotrexat od 10 do 15 mg, zaldiar i folnu kiselinu. Naime moje pitanje je sto u slucaju da ostanem trudna pod tom terapijom.
Prije 5 godina sam imala jedan spontani i trudnocu koja je na srecu zavrsila u redu, no bila je teska preeklampsija.
Unaprijed hvala na odgovoru i lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, metotrexat je strogo kontraindiciran u trudnoći. Obavezno morate koristiti kontracepcijsku zaštitu.

Klara987

Postovani,
svjesna sam toga, no trenutno nisam na kontracepcijskim, te se dogodilo da mi M kasni oko 14 dana. U razmacima sam napravila dva testa (clearblue) i oba su negativna. Simptomi su kao da cu dobiti menstruaciju no nikako. Boli me donji dio trbuha i donji dio ledja, i grudi.
Ginekologica je na godisnjem. Zanima me ako mi mozete reci, kako ce se stvari odvijati ako ipak pokaze da je trudnoca. Puno hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako su dva testa negativna gotovo sigurno se ne radi o trudnoći. Kod žena koje zatrudne uz terapiju koja je kontraindicirana u trudnoći potrebno je mišljenje liječničkog konzilija (ginekologa i kliničkog farmakologa) o nastavku takve trudnoće.