Mjere bebe

Zubic

Postovani, danas sam bila na kontrolnom pregledu u 38+1 tt i raden mi je ctg pregled koji je uredan i uzv na kojem je dr ustanovila da se neke mjere ne slazu sa mojim tjednima trudnoce te ma zanima kolika su odstupanja i koliko je to opasno. Naime, mjere su ove BPD 9.0; FEMUR 7,5 ;AC 32.1; AFI 8; TT 3060,F.D- uredan, art.umbilicalis ri:0,60, art.cerebri media ri: 0,64-vodi glava. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Komentirala je da je malena i da moram opet na pregled obavezno za 3 dana..pa me zanima koliko je to opasno i dali postoji rizik od nekih malformacija zbog navedenog

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ne postoji nikakav rizik od anomalija ploda. Procjena tjelesne težine je oko 3000 g. što je normalna tjelesna težina za novorođenčad. Normalna tjelesna težina novorođenčadi je od 2500 g do 4000g. Protoci su uredni.

Zubic

Hvala na brzom odgovoru. Dakle, smatrate da smanjene vrijednosti AC i BPD-a nisu zabrinjavajuce? Navodno je po tim mjerama rijec cak o 36 tt spram duljine femura koji prati trudnocu od 38tt

Ivo Balenović, dr. med.

Sve je to u granicama normale. Ne mogu sva djeca biti istih dimenzija, a niti ultrazvučna mjerenja nisu milimetarski točna.

nelamario

Postovani,dobro jutro!
Nadam se da cete mi moc pomoc,pitanje je slijedece.
Jucer sam bila na pregledu ,33+5/7 sam trenutno,te su utvrdene mjere:BPD 8.32cm
AC 28.15 cm
FL 6.5 cm
AFI 17.1
E sad,problem nastaje kod procjene tezine bebe,lijecnik kaze da ima samo 1900 g,kao bit ce sitna beba,tocnije da je na 10-oj centili.kaze da cemo pratiti,a sad me brine jer na proslom pregledu,5.9(dakle prije 17 dana tezina je bila oko 1700 g,doduse u moje lijecnice)-ovi podaci gore su iz privatne klinike u koju odem tu i tamo).uhvatila me panika te sam otisla u bolnicu gdje inace radim kao sestra,te me pogledao dezurni ginekolog,koji utvrduje malo i veci FL(kao beba ima duze nogice sto su mi i dosad govorili),te procjenjuje tezinu na 2050g i kaze da je sve kako treba,protoci uredni,plodna voda isto.Oprostite na ovom dugom postu,nadam se da sam jasna sto me muci,dakle,dosad uredna trudnoca,nikakvo kaskanje ni u mjerama ni tezini,a sada se bojim da beba ne napreduje onih 200 g tj kako se ocekuje.
Molim Vase misljenje i mozda savjet kako pomoci bebi da dobije na tezini.Najlipsa Vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar fizioloških odstupanja. Nema razloga za brigu jer niska porođajna težina (ukoliko do toga stvarno i dođe) ne nosi opasnost za plod. Ono zbog čega treba biti na oprezu kod zastoja rasta fetusa (do kojeg dolazi zbog slabije funkcije posteljice kroz koju plodu dolaze hranjive tvari i kisik), je eventualna slabija opskrba kisikom do koje može doći ali tek kod (nakon) jakih zastoja u rastu ploda (u što Vaše dijete sigurno ne spada). Kod takvih trudnoća (veliki zastoj u rastu ploda) treba ultrazvučno pratiti rast ploda i doplerski mjeriti protoke. Ukoliko se ustanovi da dijete više ne raste, a protoci ukazuju na centralizaciju krvotoka (zbog smanjenog dotoka kisika što se može desiti tek dugi period nakon smanjenog dotoka hranjivih tvari i posljedičnog stvarnog zastoja u rastu ploda) treba trudnoću završavati. U Vašoj trudnoći to nije ni približno.

nelamario

Od srca vam hvala na odgovoru i utjesnim rijecima!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Uz redovne kontrole nema razloga za brigu.

Nektar

Postovani,

U 30. sedmici trudnoce masa fetusa je bila 1500 g. Poslije toga nije vise radjen UZ, trudnoca je proticala uredno, kontrole na dvije sedmice. Sada, u 35-oj sedmici je radjen UZ, mjere se uredne za dob, a masa je 2250 g. CTG uredan. Moja subjektivna procjena je da je to malo, pa sam se zabrinula. Doktor je rekao da je placenta zdrava, uredno obavlja svoju funkciju, kolicina plodove vode je uredna, i za masu kaze da je uredu, blize donjoj granici, ali je teze procijeniti, ostale mjere ne znam, znam da je rekao da je sve uredu. Ja licno ne dobivam nesto mnogo na kilazi zadnjih sedmica, pa me i to brine. Jedem kao i inace, mozda malo manje jer me muci zgaravica. Da li vi mislite da je ovo mali prirast mase ili se ipak radi o tome da je svaka beba i svaka trudnoca individualna?

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalna porođajna težina je od 2500 do 4000 grama, što je velika razlika. Svatko je zasebna individua, a sve je određeno genetikom. I težina i visina i boja očiju. Važno je da se ne radi o zastoju rasta ploda (u što spada terminska novorođenčad ispod 2500 gr.). No, niti zastoj rasta sam po sebi nije opasan. Dijete će nadoknaditi težinu. Ono zbog čega treba biti na oprezu kod zastoja rasta (stvarnog zastoja) je slabljenje funkcije posteljice koja osim hranjivih tvari fetusu dovodi i kisik. U težim slučajevima zastoja u rastu postoji opasnost da će posteljica (insuficijentna posteljica) u jednom trenutko osim hranjivih tvari početi slabije dovoditi kisik do ploda. Tada treba završavati takve trudnoće. U Vašem slučaju se o tome sigurno ne radi.

milanap

Postovani, bila sam na uzv pregledu i zanima me da li su mere bebe u okviru normalnih vrednosti?
27+4 je starost trudnoce po uz-u( imala sam neredovne cikluse)
Bpd-75 mm
HC-257mm
AC-233mm
FL-50 mm
Da li su mere uredne za ovu starost trudnoce?
Hvala puno.

milanap

Zaboravila sam napisati i ova dva parametra:
Ri au=0,59
Pi au=0,93
Da li su mere bebe i ova dva parametra u redu? Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere odgovaraju trajanju trudnoće.

milanap

Postovani, a da li su dobri ovi protoci?
Ri au= 0.59
Pi au= 0.93

Ivo Balenović, dr. med.

Protoci su dobri.

iva2911

Poštovani,
U 33tj+5 radila sam ultrazvuk koji je pokazao slijedeće:

BPD: 8.15 ( 33tj)
AC: 26.53 (30tj+4)
FL: 5.92 (30tj+4)
AFI: 10.58
EFW: 1675g

Rečeno mi je da ne odgovaraju mjere bebe s obzirom na tjedne trudnoće, no da nema razloga za brigu, jer beba dobiva na težini i veličini svakim idućim pregledom, iako je sitna i zaostaje po mjerama. Ja i muž smo manji rastom i smatraju da beba nema na koga biti velika. Trudnoća mi je klasificirana kao visokorizična, te sam na terapiji po drugi put zbog pronađene ureaplasme.
Prva mi je trudnoća, te sam zabrinuta zbog zastoja u razvoju kojeg mi doktor ne spominje za sada.
Molim Vas za mišljenje.

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar fizioloških odstupanja koja su uobičajena za dob trudnoće, a koja prema terminu postaju još veća. Normalna porođajna težina terminske djece je od 2500 gr. do 4000 gr. To ne znači da dijete porođajne težine 2,5 kg ima zastoj rasta, nego je genetski nježnije građe.

Ninaglu

Postovani, molim za misljenje o sljedecim mjerama s UZV nalaza u 39+3 tjednu trudnoce. BPD 9.44, HC 31.64, AC 35.15, FL 7.67, TT 3500gr. Brine me najvise ovaj HC jer prema tablicama on je puno manji nego sto bi trebao biti. Hvala. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o fiziološkom odstupanju za dob. U terminu postoje velika odstupanja u biometriji. Sigurno se ne radi o zastoju. Nema razloga za brigu.

VanjaK92

Postovani, bila sam na UZV pregledu i zanima me da li su mere bebe u okviru normalnih vrednosti?
Starost trudnoce po ZM je 29+2.
Mjere po UZV:
BPD 73mm
HC 250mm
AC 217mm
FL 54 mm
Da li su mjere odgovarajuce za starost trudnoce? I kolika bi bila procijenjena tezina i duzina bebe po datim mjerama UZV?
Unaprijed hvala!