Nalaz spolnih hormona

lioness25

Poštovani,
ako možete protumačiti nalaz spolnih hormona, bila bi zahvalna!

FSH 9,10 (fol. faza: 1,8 - 9,4 IU/L; ovul. faza: 3,4 - 33,1 IU/L; lut. faza: 1,2 - 13,4 IU/L; menopauza: >27,7 IU/L)
LH 5,70 (fol. faza: 0,8 - 10,4 IU/L; ovul. faza: 2,9 - 41,1 IU/L; lut. faza: 0,5 - 7,6 IU/L; menopauza: >14,4 IU/L)
PRL 162,00 (81 - 597 mIU/L)
ESTRADIOL 0,218 (fol. faza: 0,11 - 0,65 nmol/L; ovul. faza: 0,37 - 1,65 nmol/L; lut. faza: 0,18 - 0,92 nmol/L, menopauza: <0,20 nmol/L)
PROGESTERON: 6,10 (fol. faza: 2, 2-5, 7 nmol/L), 1, 9-6, 7nmol/L, lut. faza: 14,5 - 55,8 nmol/L, menopauza: 1,3 - 6,8 nmol/L)
TESTOSTERON: 1,40 (0,4 - 2,74 nmol/L)

TSH: 2,43 (0,3 - 3,6 mlU/L)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su. Koliko vam je godina?

lioness25

25 mi je godina, a dermatologica me uputila da pogledam navedene hormone zbog problema s aknama. UZV jajnika je u redu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve uredno.

ZeMa

Poštovani doktore, uskoro ću napuniti 42 godine, imam jedno dijete 11 god.iz zdrave trudnoće. Unazad 3 godine planiramo drugu trudnoću ali do sada ništa. Radimo pretrage, nalaz spermiograma je dosta loš, 30-ak% pokretnih od toga samo 5% morfol.ispravnih. Negat.nalaz CUM-a, zasad stigao nalaz progesterona 21.dan ciklusa 9,1 nmol/l, ostale čekam. Ciklus mi je uredan, a u zadnjem mi je kasnila menstr.5 dana što je neuobičajeno, 10 dana ranije sam imala lagane bolove i probadanje u donjem dij.trbuha i leđa te napete grudi i osjetljive bradavice. Menstruacija je bila obilna s komadima zgrušane krvi, a bolovi u trbuhu i grudima su mi se nastavili par dana i nakon završetka menstruacije, inače me popuste drugi dan od kada dobijem menstr. Je li moguće po simptomima i nalazu da je bila trudnoća i spontani računajući po plodnim danima u 3.tjednu trudnoće? Zbog mojih godina preporučujete li potpomognutu oplodnju inseminacije? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako nije bio spontani. Progrsteron je nizak a i nalaz spermiograma je loš. Sugeriram ostalu obradu, spolne hormone, amh, tsh i vjerovatno potpomognutu oplodnju.

ZeMa

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

ZeMa

Doktore poštovanje, javila sam Vam se nedavno(gornja objava),sad bih Vas zamolila da mi protumačite nalaz koji sam tek dobila, jer ću kod svog liječnika ići tek za 2-3 tjedna, a zanima me kakva je situacija zbog potpomognute oplodnje. TSH 2.47, FT3 5.12, FT4 11.10, DHEA-SO4 5.2, estradiol 56, folikulstimulirajući h. 21.7, luteinizirajući 6.9, prolaktin 273.9, testosteron 0.67(udio slobodnog 1.0%),SHBG 79.2, AMH 0.35, androstendion 0.90. Neke vrijednosti ne mogu naći u referentnima, znači li to da nalaz nije baš dobar što se tiče plodnosti? Hvala!

ZeMa

Pretraga je rađena 3.dan ciklusa

ZeMa

Zaboravih napisati, ne znam je li važno, menstruacija mi je ovaj mj.uranila 10-ak dana, ciklus je trajao 18 dana a ciklus prije toga 34 dana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koliko vam je godina? Nalazi govore u prilog umanjene plodnosti. Svakako čim prije savjetujem ivf postupak.

ZeMa

Idući mj.punim 42. A suprugu je lošiji spermiogram pa su savjetovali inseminaciju nakon što odvoje pokretne i zdrave spermije...ali onda se nije još znalo kakav je moj nalaz hormona. Na umjetnu oplodnju se ne bi odlučili, brine me ustvari imam li uopće ovulaciju za moguću inseminaciju. Pratit ću to preko onih trakica i dalje se savjetovati u klinici. Samo sam malo nestrpljiva do tog pregleda. Puno hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.