PCOS i Yaz?!

leonie

Poštovani,

unaprijed se ispričavam radi ovako iscprnog posta, ali voljela bih čuti i Vaše cijenjeno mišljenje o izboru terapije i postavljenoj dg.
Još od 15. god imam neredovite menstrualne cikluse (oligomenorea) te savjetovana promjena stila života (udebljati se, tada BMI 18, ne baviti se pretjerano sportom, ne jesti previše slatko)
Godišnje bih imala prosječno 3 menstruacije.
Danas imam 28 god. te nešto češće menstrualne cikluse (ponekad redovito imam 4-5 ciklusa i onda slijedi pauza izmjeđu ciklusa i do 90 dana).

Prije 1 god. na osnovu UZV nalaza postavljena dg/ Ovari microcist. sinistri te nije propisana nikakava terapija.
(TVUZV: medioponiran uterus duzine 5,8 cm sa sekretorno izmijenjenom sluznicom debljine 11 mm, jednakomjerno ehogenom. Desni jajnik dim 41x33mm s corpus luteusom, lijevi jajnik mikrocistican. Douglas slobodan).

Unatrag 6 mj. na osnovu UZV i izvršenih hormonskih i lab. pretraga, koje vam navodim u nastavku postavljena dg/PCOS te savjetovana hormonska terapija YAZ tbl 1×1, a prije planirane trudnoće da prijeđem na Dabroston tbl 2x1 od 15. do 25. dana ciklusa.
(TVUZV: uterus primjerene velicine i ehostrukture. Endometrij hiperehogen s podvojenim odjekom u samom fundusu (arcuatus). Douglas slobodan. Jajnici "PCOS" morfologije).

Estradiol 154 pmol/L ,
Progesteron 1,4 nmol/L
FSH 2,73 mlU/ml,
LH 5,87 mlU/ml
DHEA-S 441.8 ug/dl (96-512),
Testosteron 3,31 nmol/L (0.30-4.50)
PRL 134 mlU/ml (109-557)
TSH 2,46 mlU/L, FT4 15,2 pmol/L

Guk 6,0 mmol/L
18C Peptid 2,09 ng/ml (0.78-5.19)
Inzulin 8,1uU/ml (5.0-25.0)

2h nakon jela HbA1c 4,7 %
Guk 6,6 mmol/L (3.9-6.4)
18C Peptid 4,66 ng/ml (0.78-5.19)
21 Inzulin 26,9 uU/mL (5.0-25.0)

Osim izostanka menstruacije i blago pojačane dlakavosti na donjim ekstremitetima drugih simptoma nisam imala (BMI 20, bavim se rekreativno sportom, pazim na prehranu).
Trenutno ne planiram trudnoću (ali za 6-10mj. da).

Naime, endokrinolog mi je savjetovao Metformin na osnovu lab. nalaza te eventualno kontracepciju kroz 3 mj. radi reguliranja ciklusa!? Endokrinolog je bio mišljenja da bi se uz reguliranje glukoze popravila i situacija s jajnicima !?!

Ginekolog naime savjetuje kontracepciju Yaz ukoliko ne planiram trudnoću (čitala sam na forumu među vašim odgovorima da Yaz nije izbor kontraceptiva za PCOS?!),a za izazivanja menstr. Dabroston (uz koji bih navodno mogla ostvariti i trudnoću)!?

Koja terapija bi bila najidealnija s obzirom na gore navedene UZV nalaze, lab. nalaze, hormone, moju dob te planiranje trudnoće za 6-10 mj?

Zahvaljujem na odgovoru,

Leonie B.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Metformin s obzirom na intoleranciju.
Možda Diane zbog jače dlakavosti.
Svakako više opcija je dozvoljeno.
Moguće je i Duphaston u drugom dijelu ciklusa.

leonie

Zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

leonie

Poštovani,

nakon konzultacije s ginekologom o promjeni terapije savjetovano mi je da uzmem Yasmin umjesto Diane 35 (jer navodno Yasmin uzrokuje "manje" nuspojava od Diane 35 te se "bolje" podnose). Koje je Vaše mišljenje?
Zanima me hoće li biti isti učinak na cistične jajnike te je li Diane 35 bolji izbor u mom slučaju?

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Yasmin je dobar no neće tako brzo umanjiti dlakavost.
Savršen je za pcos.

leonie

Hvala lijepa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.