Pitanje.hpv.

Postovani,

Dijagnosticiran mi je HPV visokog rizika, ASCUS, te gljivična upala.
Prije sam koristila vaginalete Linex lady i vaginalete Macmiror. Tada sam imala ASCUS, a poslje korištenja vaginaleta (i zaštićenih spolnih odnosa) prema novom papa testu sam dobila gljivicnu upalu.
Dobila sam terapiju; tablete za rodnicu Plimycol i krema za rodnicu Dalacin.
Iskoristila sam jedno pakovanje Plimycola (3 tablete) (prije 5 dana) te večeras (jer sam u međuvremenu imala menstruaciju) počinjem koristiti kremu Dalacin koju ću koristiti svaku večer 7 dana. Poslje toga ću opet iskoristiti jedno pakovanje Plimycola i nakon toga Dalacin kremu 7 dana. (tako mi je prepisana terapija).
Uz to pijem čaj od matičnjaka, kadulje i hrastove kore skoro dva tjedna, te pijem Aloa veru (Aloe Vera Esi) već 2 mjeseca.
Uz to, svaki dan (do sad 13 dana) pijem Beta Glucan tablete (3 na dan), te uzimam Ehinal kapsule za dizanje imuniteta (3 na dan)
Jednom sam u rodnicu stavila kantarionovog ulja (namazala pomoću prsta).
Imam 3 pitanja;
Da li je ovo sve zajedno u redu što koristim i pijem?
Da li smijem za par dana imati spolni odnos sa zaštitom?
I Da li možda znate od cega je mogla nastati gljivicna upala?

Hvala unaprijed, LP.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Terapija je u redu. Odnos možete sa zaštitom ali nakon završetka terapije.
Gljivična upala kod vas zbog mnogo agresivnih vaginaleta koje ste uzimali pa se popratno javila gljivična upala.