Podvezivanje jajovoda nakon carskog

hrabrica

Postovani

Prije mjesec dana sam imala 4. carski rez.
Unatoc anamnezi zbog godina (28.g) eticko povjerenstvo mi je odbilo zahtjev za sterilizacijom.
S obzirom da je moja djevojcica rodjenja s Edwardsovim sindromom (prije poroda se nije znalo) to je samo jos jedna u nizu indikacija za podvezivanje jajovoda.
Zadnji porod je obavljen u Petrovoj dok su ostala 4 bila u Vinogradskoj bolnici (drugi porod je bio VBAC).
Uz velik genetski rizik (tako su mi rekli) kod mene postoji problem gestacijskog dijabetesa (u zadnjoj trudnoci bila sam na inzulinu) i visokog tlaka.

Zeljela bih otici u Vinogradsku bolnicu i predati zahtjev za podvezivanjem jajovoda (ipak su mi vodili 4 trudnoce za razliku od Petrove).

Koliko tocno mora proci vremena od sekcije do sterilizacije?
Radi li se to laparoskopski?
Koja vrsta anestezije se koristi?
Ako je opca, koliko vremenski mora proci izmedju dvije opce anestezije?
Koliko zahvat traje s obzirom da se treba podvezati samo lijevi jajovod? (desni jajnik mi je odstranjen 2006.)

Zahvaljujem na bilo kakvom odgovoru.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Koliko tocno mora proci vremena od sekcije do sterilizacije?
Radi li se to laparoskopski?
Koja vrsta anestezije se koristi?
Ako je opca, koliko vremenski mora proci izmedju dvije opce anestezije?
Koliko zahvat traje s obzirom da se treba podvezati samo lijevi jajovod? (desni jajnik mi je odstranjen 2006.)

Poštovana,
iako nema striktnih preporuka moje bi bile redom:
1. barem 6 mjeseci
2. obično se radi laparoskopski, ali će s obzirom da se radi o 3 prethodna SC o pristupu odlučiti operater s time da će sebi ostaviti mogućnost intraoperativne promjene ukoliko mu uvjeti zbog ranijih operacija ne budu omogućavali LPSC pristup
3.odabir anestezije bih prepustio anesteziolozima
4. ovisno o 3.
5. zbog ranijih operacija dužinu zahvata je nezahvalno procjenjivati