policisticni jajnici?ili..

armincica

postovani molim pomoc.imam 19 god.od kad sam dobila menstruaciju one su bolne,pracene velikim grcevima ponekad i povracanjem.no na to sam se vec navikla.naime,problem je u tome da zadnjih 5 mjeseci za vrijeme menstruacije 2.,3.,i 4. dan u donjem dijelu trbuha pocinje probadanje koje se poneked siri i u crijeva,ta bol je nagla ostra probadajuca,ja to vrijeme uopce ne mogu normalno funkcionirati.cak je i defekacija bolna.nakon menstruacije ta bol nestane i nema je do iduce.zbog tog problema otisla sam ginekologu sumnjajuci na endometriozu.ginekolog je napravio pregled i UZV.rekao je da nije endometrioza.na nalazu je napisao endometrij pravilan,prelaznog karaktera,debljine 11mm, oba ovarija uredne velicine i oblika,policisticni.preporucio mi je cilest tablete no bez pretraga koje se moraju napraviti prije prepisivanja hormonalne kontracepcije.nije mi objasnio moje moje stanje i sad imam hrpu pitanja.kako je moguce da je napisao da su ovariiji uredne velicine i oblika a ujedno i policisticni?dal bi trebala ici na pilule?ima li nade da se ciste povuku?je li moguce da imam samo policisticne jajnike a ne sindrom policisticnih jajnika?inace ciklusi su mi od 32-34 dana.da li se moze stanje zakomplicirati i sto mi vi na kraju krajeva preporucate?velika Vam hvala

Mr. sc. Damir Bagović, dr. med.

Utvrdite da li se radi o policističnim jajnicima (FSH,LH iz krvi).Ukoliko se dijagnoza potvrdi kontracepcija je zaista indicirana, a sa nekim preparatima (Diane 35 npr.) jajnici se mogu i dovesti u uredno stanje.Kad već vadite krv provjerite i koagulaciju te jetrene probe,.