Problemi u menopauzi

rasljeva

Postovani doktore, imam pitanje za Vas koje se odnosi na moju mamu. Moja mama ima 53 godine, i od kako znam za sebe probleme vodi sa neredovnim menustrualnim ciklusima, anemijom i obilnijim krvarenjima. Prije dvije godine zavrsio se njen menustrualni ciklus i usla je u menopauzu. Mislili smo da je to kraj procesa i da je bolna menustruacija iza nje. Medutim, prije 8 dana, mama je ponovo dobila menustruaciju. Nisu to bila jaka krvarenja, ali su se ipak pojavila. Doktor je pregledao, uradio ultrazvuk i dao sljedece misljenje: Uterus: U AVF 97x78x57mm, endometrij: 7mm, Desno miom: 34 mm,
Desni jajnik: 37x22 mm sa 2 folikula, veci 20 mm,
Lijevi jajnik: 35x19 mm sa folikulom 18 mm,
Douglas: Prazan
Uradena joj je i kiretaza, ocekujemo nalaze.
Moram da napomenem da moja mama je imala prije tri mjeseca Promjene na HPV ( prikazane na PAPA TESTU ). Poslije kiretaze, mama se osjeca dobro, nekrvari vise, ali ima jako napuhan stomak.
Mozetel mi dati neki konkretniji odgovor za ove njene tegobe ? lp i hvala Vama

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nažalost morate pričekati nalaz frakcionirane kiretaže. Ono će dati odgovor što dalje, da li se radi o nećem potencijalno opsanome.

rasljeva

Postovani doktore, samo mi ofirno kazite da li po Vama ovaj nalaz ultrazvuka izgleda neuredno, ili je u granicama normale,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan je osim zadebljane sluznice zbog koje ste radili kiretažu. Bez nalaza PHD-a ne mogu vam više ništa reći.

rasljeva

Postovani doktore. Stigao mi je nalaz PH i glasi: Proliferatio iregularis endometrij. Molim Vase objasnjenje. Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o hormonski uvjetovanom krvarenju. Ne radi se o potencijalno opasnom niti malignom stanju.