promjene u ciklusu

Jelenica

Poštovani, molim pomoć i savjet.

Imam 37 godina. Otkad sam dobila menstruaciju s 12 godina, imala sam duge cikluse (32-35 dana) s dugim i obilnim krvarenjima (8-10 dana).
neko vrijeme sam to regulirala pilulama, a onda sam imala četiri trudnoće u vremneu od 6 godina.
Poslije svake menstruacija se vraćala u duge cikluse s dugim krvarenjima.
Unatrg godinu dana ciklus se naglo skratio na 24-26 dana.
Prije 7 mjeseci stavila sam Mirenu u očlekivanju da će se krvarenja smanjiti.
Smanjila se obilnost krvarenja,a li menstruacije su se protegle na 11-16 dana, a ciklus ostao 24-25 dana.
Zadnj mnstruaciju dobila sam 20. dan ciklusa i traje sada deveti dan. Unatoč Mireni, još uvijek je krv svježa i "u komadićima" iako znatno manje obilna nego prije postavljanja.

Molim savjet.

Jelena

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
savjetujem da učinite ultrazvučni pregled da se izmjeri debljina sluznice maternice. Mirena lokalno luči hormone koji sprječavaju rast sluznice i tako smanjuje krvarenja.

Dorchey

poštovaje, imam 25 godina i konstante probleme s menstruacijom.
Imala sam prvo normalne cikluse, pa hormonski poremecaj izlijcen čajevima, nako toga ciste.......sada nema nikakvih naznaka na jajnicima, i hormonski status je U REDU! ali moja menstruacija i dalje nije uredna, 2, 3 mjeseca je ciklus bio 23-24 dana........sada sam imala sve simptome pms.a i 13.dan užasno jaku bol u jajniku i sad je vec 33.dan menstruacija nije došla.....bavim se sportom vec 8,9 godina i jedem zdravo, izbacila sam sve proteinske napitke i ne konzumiram ništa što bi ometalo ciklus, uz to imam cistične oblike akni za koje također nisam dobila konkretan odgovor kod dermatologa, samo kreme koje NE POMAŽU!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na simptome koje navodite preporučio bi da probate s oralnim kontraceptivima koji će regulirati ciklus i ublažiti probleme s kožom.