PROVERA

Ivona17

POŠTOVANI, MOLIM VAŠ SAVJET. DVIJE GODINE POKUŠAVAM ZATRUDNJETI, ALI BEZUSPJEŠNO, OBAVILA SAM PRETRAGE : PROLAKTIN 649 I DOKTOR MI JE DAO BROMERGON KOJI PIJEM VEĆ 6 MJESECI, NALAZ PAPA TESTA UREDAN,CERVIKALNI BRIS UREDAN, NALAZI KRVI UREDNI, URINA UREDNI, VADILA SAM I E 2 KOJI JE TAKOĐER UREDAN. ULTRAZVUKOM MI JE UTVRĐENO ( RAĐEN JE 15-TI DAN CIKLUSA ) SLIJEDEĆE: UTERUS HOMOGENO EHOGENE GRAĐE I VELIČINE 5,8X4,01CM SA ENDOMETRIJEM 16MM.DESNI OVARIJ UREDNOG IZGLEDA GRAĐE I VELIČINE 3,1X1,5CM. LIJEVI OVARIJ SA HIPOEGONEOM CISTIČNOM TVORBOM VELIČINE 2,2X1,0CM I PROTOKOM UZ NJU RI0,57,BOLNU I OSJETLJIVU,A OVARIJ VELIČINE 3,6X1,0CM. SLOBODNE TEKUĆINE U C.DOUGLASI NEMA. NAPRAVILA SAM Ca 125 KOJI JE 25,6 I UREDAN JE. DOKTORICA MI JE UZ TERAPIJU BROMERGONOM UVELA TERAPIJU PROVERA A 5MG 2X1 ( 14-28 D.C). S TIM DA JE DOKTORICA REKLA DA NE SMIJEM OSTATI TRUDNA ZA VRIJEME TERAPIJE. NEKOLIKO MJESECI PRATIM BAZALNU TEM. I PRIMJETILA SAM OVAJ MJESEC PORAST TEM. 15,16 I 17 DAN CIKLUSA, NO NAKON TOGA TEMPERATURA JE POČEKA PADATI SVE DO 20-TOG DANA I SAD OPET RASTE, BUDE IZMEĐU 36,9-37,01. TEMPERATURU MJERIM SVAKO JUTRO U ISTO VRIJEME. MOJE PITANJE GLASI: NE BI LI TEMPERATURA TREBALA PADATI U TOJ FAZI CIKLUSA? INAČE CIKLUSI SU MI SVAKIH 30-32 DANA U TRAJANJU 6 DANA. ZABRINUTA SAM JER SAM ČITALA DA PORAST TEMPERATURE MOGU BITI PRVI SIMPTOMI TRUDNOĆE PA ME SAD STRAH, JER ŠTO SE MOŽE DESITI AKO SAM BAŠ SAD OSTALA TRUDNA DOK UZIMAM TERAPIJU PROVEROM. KORISTILI SMO ZAŠTITU, ALI ME TO SAD MUČI. PROVERU SAM SKORO DO KRAJA POPILA, IMAM JOŠ DVA DANA ZA UZIMAT. MOŽDA SAM PRETJERANO ZABRINUTA, ALI ZANIMA ME ŠTO SE MOŽE DESITI AKO SAM SLUČAJNO OSTALA TRUDNA A UZIMAM PROVERU. BOJIM SE ZBOG TE POVIŠENE TEMPERATURE I ŠTO ZAPRAVO ONA ZNAČI U TOJ FAZI CIKLUSA? HVALA

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako ste trudni Provera tablete ne smijete nikako uzimati u trudnoći. Prvo morate biti trudni a onda ćete sa svojim ginekologom dogovoriti daljnje korake.

Ivona17

KOJE SU POSLJEDIVE AKO SAM SLUČAJNO OSTALA TRUDNA ZA VRIJEME TERAPIJOM PROVEROM? I ŠTO ZNAČI KAD BAZALNA TEMPERATURA OPET POČME RASTI NAKON 20- TOG DANA CIKLUSA?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, odgovorio sam Vam na pitanje. Prvo morate ostati trudni.

klu

Postovani doktore
24.10 sam bila na pregledu kod svog ginekologa zbog krvarenja koje je trajalo 10 dana, nakonsto je izvrsio pregled i napravio ultrazvuk nije vidio nista osim da mi je maternica bolna na dodir te mi je propisao proveru i sumamed. Terapiju sam popila te nakon 20 dana (21.11) sam opet otisla na pregled jer nisam dobila menstruaciju. Na ovom preglesu ultrazvukom doktor je utvrdio da sam trudna 2 mjeseca. Znaci bila sam mjesec dana trudna kada sam prokrvarila i kad mi je dr dao proveru. Molim da mi kazete koje su moguce posljedice odnosno zasto se ne smije piti u trudnoci.
Hvala i lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, provera se ne preporučuje u trudnoći, iako dosadašnja ispitivanja nisu pokazala da štetno djeluje na plod.