skracenice

Tanja

Postovana dr.Kupesic,
zeljela bih znati znacenje skracenica iz moje trudnicke knjizice.
sto je Alb (neg)?
sto je KKS (L=6.30, E=4.49, HB=127)?
sto je GUK (4.47)?
sto je VDRL (neg) i sto je TPHA (neg)?
sto je O (89)?
sto je F (25)?
sto je Ed-˘?
Unaprijed veliko hvala na trudu...

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Tanja,
Ukratko odgovaram na pitanje o skraćenicama: alb -albumen, KKS-kompletna krvna slika, E-eritrociti, L-leukociti, HB-hemoglobin, GUK-glukoza u krvi, VDRL-veneral disease research laboratory disease test, TPHA- dokaz antitijela na T. palidum tehnikom inhibicije hemaglutinacije, F -razina fundusa uterusa, Ed - edemi.
Nadam se da će Vam ovi sažeti prijevodi barem malo olakšati nepoznanice u trudničkoj kn jižici.