SPONTANI ABORTUSI

anetapp

imav 3 po red spontani abortusi vo 16 nedela so prskanje na vodenjakot, cetvrta bremenost do 32nedela(so napraven vaginalen serklaz) i zivo rodeno bebe, no umira po 2nedeli so otkazuvaenje na srceto i petta bremenost do 17nedela so spustanje na vodenjakot vo vagina. ginekologot mi go skina vodenjakot i povtorno spontan. Vo site bremenosti imam ureoplazuma i postojano sum so terapija i za vreme na bremenost i posle toa. bakterijata ja snemuva i povtorno se pojavuva.Ve molam za vase mislenje sto se slucuva i sovet sto da prevzemam i da ispitam za da mozam da iznosam edna bremenost.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti kompletnu obradu, prvotno cervikalne briseve, biopsiju endometrija, 3d uzv materišta, urinokulturu, kariogram oba partnera, spolne hormone, štitnjča i sl. Ne smijete u trudnoću bez prethodne i opsežne obrade, svakako prije nego što ne sanirate bakterijsku upalu.
Vjerovatno se radi i o insuficijenciji cerviksa te je nužna i profilaktička serklaža nakon 16. tjedna trudnoće.