Trudnoča

Ivana

Poštovana doktorice Kupešić,pred dva tjedna sam imala spontani pobačaj ,sad je sve u redu i moj ginekolog mi je savjetovao da mogu ići na drugu trudnoču nakon druge menstruacije što bi otprilike bilo za dva i pol mjeseca.Da li to može uvjetovati kakve komplikacije ako je prerano i kakve ako može,te nakon kojeg vremena od spontanog pobačaja se može oćekivati menstruacija.Puno Vam hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

poštovana,
Mislim da bi bilo poželjno ove mjesece pauze između dviju planiranih trudnoća iskoristiti za obradu koja bi pokazala uzrok prethodnog spontanog pobačaja: 1. isključiti upalu, 2. isključiti hormonski uzrok pobačaja, 3. uzrok od strane maternice, 4. imunološki uzrok i dr, te tek nakon učinjene obrade planirati naredno zanošenje. Naime, pobačaj i naročito instrumentalno dovršenje pobačaja (kiretaža) prilično su traumatični za ženu (kako fizički, tako i psihički), te smatram da se svakoj narednoj trudnoći treba pristupiti pripremljeno i maksimalno odgovorno.