Umjetna oplodnja

Dana

Postovani doktori!

Molim Vas da mi odgovorite kolika je cijena insemenacije i umjetne oplodnje? Odnosno, koliko pokriva zdravstveno osiguranje?

Unprijed zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Dijana,

U ginekološkim odjelima u Hrvatskoj, ako imate zdravstveno osiguranje, sve pretrage i zahvate ne plaćate.

Anitram13

Postovani doktore,
Javljam se po prvi puta pa bih cijenila Vase misljenje.
Menstruaciju sam dobila u 13.godini i uvijek je bila redovita 26-28 dana. Negdje pocetkom fakulteta pocela sam piti kontracepciju,Triquilar tablete i pila sam ih bez prestanka godinama. Prije nekih 2-2.5 godine prestala sam piti pilule jer sam planirala obitelj. Medjutim,tadasnji dugogodisnji decko to ipak nije zelio,poceli smo se ucestalo svadjat,prekidat,usla sam u kredit i uz to sve menstruacije su pocele jako kasniti ili dolaziti prebrzo. Znalo se dogoditi da nekad dobijem nakon 14-17 dana,a nekad nakon 50-60 dana. Tadasnji ginekolog je sve prepisao stresu i bez pretraga mi propisao Proveru. Dok sam ju pila bilo je sve redovito,a kasnije opet isto. U prosincu sam usla u novu vezu koja je obecavala da bi mogla biti ozbiljna. Tada sam na sistematskom bila kod drugog ginekologa koji je rekao da to nije tako bezazleno i da bi on to istrazivao. Prebacivsi se kod njega krenula sam na pretrage. I u ozujku sam isla vaditi hormone,doduse 6.dan ciklusa. Sve je u redu,osim amh hormona koji je jako jako nizak,svega 0.2!!! I tada mi je ginekolog rekao da bih trebala na umjetnu oplodnju. Vec u to doba zarucnik i ja smo znali da zelimo dijete i nismo koristili zastitu. Radila sam sono hsg i sve je u redu,zarucnikov spermiogram takodjer uredan,brisevi i papa uredni...
Naime,zanima me Vase misljenje-s obzirom na nizak amh,postoji li mogucnost da ipak ostanem prirodnim putem trudna ili ne? U sijecnju sam pocela svakodnevno piti caj od vrkute i od ozujka pijem svakodnevno Evine kapi i pilule DHA i od tada su mi menstruacije uredne i na folikulometriji vidljivi folikuli. Postoji li mogucnost da se taj amh nekako prirodnim putem poveca ili mi jedino preostaje hormonska terapija i umjetna oplodnja?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može se popraviti takav je kakav je. Niste naveli koliko vam je godina. On je samo faktor koji predstavlja rezervu jajnih stanica , koja je kod vas jako mala.
Napišite mi koliko vam je godina i UZV nalaz kao i nalaze ostalih spolnih hormona.

Anitram13

Hvala na odgovoru. Uskoro cu 33 godine. Dosad nisam ginekoloski bolovala. Nalazi hormona : LH 13.2 IU/L, FSH 9.0 IU/L, testosteron ukupni 1.1 nmol/L, testosteron slobodni 1.2 % , SHBG 58 nmol/L, prolaktin 139 mIU/L, amh 0.2 pmol/L

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da, metode asisitirane reprodukcije su svakako za vas i to čim prije.

Anitram13

Jel to znaci da uopce nema sanse za prirodnim zacecem ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vrlo male.

Anitram13

Znaci li niska ovarijska zaliha da cu ranije uci u menopauzu? Moze li taj amh od rodjenja biti nizi? Naime,sestricna s mamine strane je s 37 godina usla u menopauzu i to nam je jedini takav slucaj u obitelji pa ne znam moze li to biti nesto genetski.
I utjece li takva niska razina amh i na postupak umjetne oplodnje,imam li uopce sanse i putem umjetne imati dijete?
Bez obzira koliko je to meni tesko prihvatit,molim Vas iskren odgovor.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam. Da li ćete u postupku IVF-a ostvariti trudnoću ne mogu znati.
Tijekom rođenja ima od 400-500000 jajnih stanica a svakim ciklusom propada ih veliki broj. Kod nekog se rezerva prije iscrpi a kod nekog kasnije.
Uči ćete ranije u menopauzu.

Anitram13

Hvala Vam na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.