Za bolesnika su važne prikladna pomoć i njega u kući da bi mu se omogućio kvalitetniji život. Važno je ohrabriti bolesnika, ali i sudjelovati u fizioterapijskim vježbama s bolesnikom te pomagati u održanju njegova uključenja u obiteljske aktivnosti. Članovi obitelji mogu mnogo pomoći bolesniku kako bi se oslobodio depresije, osjećaja ljutnje te osjećaja neugode zbog ovisnosti o drugim ljudima.
Utvrđeno je da fizikalna terapija koristi bolesnicima s Parkinsonovom bolesti. Zbog ukočenosti smanjena je aktivacija mišića koji tako postaju sve ukočeniji i krući. Zato je važno suprostaviti se ovom krugu događanja te ostati aktivan uz što više svakodnevnih aktivnosti koje uključuju vježbanje. Iako vježbanje neće ukloniti simptome bolesti ili smanjiti njezinu progresiju, ono će poboljšati bolesnikovo tjelesno i duševno stanje.
Parkinsonova bolest zahtijeva pravilnu i uravnoteženu prehranu kako bi se postigla zadovoljavajuća razina energije i bolji učinak lijekova. Za pravilnu prehranu važno je odabrati raznovrsne namirnice te tako zadovoljiti svakodnevne potrebe za unosom prehrambenih i zaštitnih tvari.
Znanstvenici su uspjeli identificirati novu genetsku mutaciju koja može uzrokovati oblik ranog Parkinsonizma. Mutacija, smještena u genu nazvanom SGIP1, otkrivena je u arapskoj obitelji s poviješću simptoma Parkinsonove bolesti koji su se pojavili u mladosti.
20.09.2024. 00:3419.09.2024. 23:57
| American Academy of Neurology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Čini se da inhibitori natrij-glukoznog kotransportera 2 (SGLT2), koji se koriste za liječenje dijabetesa, smanjuju rizik ljudi od demencije i Parkinsonove bolesti, pokazuje nova studija.