Kontracepcija

yaz

vanessa007RI

Poštovana!

Imam 24 godine i ovo mi je prvi put da sam se odlučila za oralnu kontracepciju. Već 13 dana pijem tablete Yaz. Osim uobičajenih simptoma kao što su točkasto krvarenje i promjena raspoloženja u posljednja tri dana osjećam neko probadanje u prsima, posebice na lijevoj strani! Neznam zbog čega se to događa, da li je to uobičajeno dok se organizam ne navikne i da li bi se trebala zabrinjavat oko toga i prekinut piti Yaz?

Hvalam Vam!

Natalija Beljo, dr. med.

Ako ste nervozni onda i to izaziva takav simptom , no ako se to ne bi smirilo ili bi se pojačavalo onda prekinite piti YAZ

maya55

Poštovana!!

Pijem yaz već tri tjedna i super mi je... zanima me samo mogu li sama promijeniti vrijeme uzimanja odmah ili da sačekam dok počnem sa novom kutijom... inače sam ih pila u 20 sati... a sada bi si pomakla na ranije...

Hvala

elizee

Poštovana, pijem yaz već 3 tjedna, uglavnom oko 16 sati (nikad prije 16, eventualno kojih pola sata poslije), ali ako sam negdje a nisam ih ponijela popijem ih malo kasnije, najkasnije do 20 sati
jucer je bio 19. dan i nisam popila tabletu u vrijeme kad je inace pijem nego tek u 4:25 ujutro. Sljedecu sam popila u uobicajeno vrijeme. Na uputama pise da u slucaju da je zaboravljena jedna tableta s vise od 12 sati zakasnjenja (od 15. do 24. dana), da se dovrse svjetloruzicaste i onda bace bijele te nastave piti ruzicaste. E sad, malo sam zbunjena, trebam li to napraviti ili da normalno dovrsim pakiranje, zajedno s bijelima, jer ovo je vise-manje tocno 12 sati kasnjenja.

mawa

Postovana, izvadila sam nalaze krvi i na osnovu kojeg mi je ginekolog preporucio yaz kao kontracepciju. prvi put koristim pilule pa me zanima sljedece:

1. Kako imam osjetljiv stomak, najmanje jednom godisnj imam enterokolitis koji traje nekoliko dana, u slucaju da ga ponovo dobijem sta da radim, da li da nastavim normalno da pijem tablete il da prekinem dok to stanje ne prode?
2. S oceve strane je bio karcinom dojke, a mama mi je imala srcani, a otac aritmiju, zanima me odnos yaz-a i ovih stanja na mene?
3. lijekove koja nejcesce koristim su: paracetamol, kofan, analgin, ciprol, enterofuril, penbritin - odnos tih lijekova i yaz?
4. Ako u roku od 3 sata poslije ppijene tablete yaz dobijem redovnu stolicu (ne proljev), jel smanjen ucinak zastite?

Hvala Vam happy

logestica19

pijem yaz svaki dan oko 23 sata,zadnju sam popila u srijedu,a u četvrtak i petak sam zaboravila popit pa sam danas u subotu oko 14 sati popila obje zaboravljenje.Što da sada radim?da nastavim sve roze pit pa nakon ili da nakon njih popijem sve roze pa kao šta piše na njima bijele bacim pa počnem sa novom kutijom?U četvrtak mi je bila 20 tableta,a u petak 21,danas 22.

Natalija Beljo, dr. med.

maya 55 možete promijeniti s novim blisterom

elizee nastavite dalje po shemi s bijelim tbl.

mawa nadam se da ste sve ovo rekli i svom ginekologu.Na sva vaša pitanja odgovori se nalaze u topicu " Važne informacije o kontracepciji" pa molim pročitajte pa ako bude pitanja pišite

logestica bacita bijele i nastavite s novim blistreom

mawa

Hvala Vam na odgovoru, procitala sam topik o kontracepciji i koliko sam svatila (ukoliko grijesim, molim Vas da mi sugerisete) karcinom dojke, bolesti srca s kombinacijom Yaz-a bi se negativno odrazilo na mene samo ako bi ja imala ta stanja. Prema logici stvari normalna stolic (ne proljev, jer se u upustvu navodi samo proljev i povracanje) ne smanjuje zastitu koju mi pilula pruza.

Jos jednom , veliko hvala happy

logestica19

I kada da ocekujem menstruaciju?

Natalija Beljo, dr. med.

Mawa kod Vas jedino trebate prije 30 god.napraviti UZV dojki i dok pijete OHC radite ga jednom godišnje.

logestica nećete dobiti jesečnicu jer nastavljate s rozim tbl. jedino se može pojaviti smečkasti iscjedak.

mawa

Hvala Vam puno na odgovoru, s tim sto ja nisam pravila UVZ dojke nego manuelni pregledi bilo je sve ok happy

logestica19

Znaci normalno mogu sada sve piti i negdje pri kraju, na bijelim tableta ocekivati mjesecnicu? A kako je sa zastitom? LP

elizee

Poštovana, napravila sam kako ste mi rekli, jučer sam popila prvu bijelu tabletu i imala nezaštićeni spolni odnos.
Danas sam se sjetila da sam unutar ovog blistera imala još jednu zaboravljenu tabletu, uzetu s više od 12 sati zakašnjenja, u 1. tjednu ili na prijelazu iz 1. u 2. tjedan. Danas imam neki čudan osjećaj u trbuhu. Je li moguće da sam počela ovulirati? Što da napravim?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne znam zasto šetate s tabletama kada su tako jednostavno prilagodili ih . Sada prekinite i bijele i čekajte mjesečnicu i važan je podatak da ste preskočili na vrijeme popiti i u prvim tjednima pijenja jer tada je obavezna dodatna zaštita.

beautiful_lie

Poštovana!
Već drugi mesec pijem ove pilule. Kako sam počela da pijem prvo pakovanje imala sam neizdržive bolove u stomaku 2 dana, gde sam nakon 7 dana još uvek krvarila, ali jako slabo. I to je trajalo nekih 12 dana. I sada,drugu kutiju pijem, bolove nisam imala, i evo vec 13-ti dan, ja krvarim, veoma je slabo krvarenje, krv je nekako tamna. Prijateljica mi je rekla da je to nekakvo čišćenje i da ne treba da se brinem. Ali se ja ipak brinem. Molim Vas za savet. Hvala unapred.

vedrich

Postovana doktorice

ja pijem jaz 3.mj, sutra krecem s 4. kutijom i brine me sto nisam dobila mengu. Kako je moguce? Pijem yaz, Koristimo kondome i prekinuti snosaj, a ja sam nakon 3.mjeseca dobila opet iscjedak smeđi ko kad sam prvi put pocela pit yaz pa su mi rekli da mi se orgsnizam privikava na novu razinu hormona.
U drugom tjednu sam dva dana za redom zaboravila popit tabletu navecer, pijem oko 20h, i popila sam ju odmah ujutro, pol 8, 8.. pisalo je da nastavim normalono piti do kraja... pa me sad brine kako to nije menga :S

Natalija Beljo, dr. med.

beautiful ajde da se nade i fredncica koja je dobro rekla ne smijete jedino imati obilno crveno krvarenje a ovo je kroz neka 3 mjeseca za očekivati.

tena03

postovanje...
privatni ginekolog mi je preporucio tablete yaz s tim da nisam vadila krv jer je on reko da nije potebno te mi postavio nekolko pitanja vezano za to. sve do sada bilo je super.
i pijem ih mjesec i 2 tjedna. znacila popila sam jednu cjelu kutijicu tableta i kreula s drugom i zavrsila drugi red tableta i primjetila sam da vec 2 dana imam smedi iscjedak i to stvarno dosta toga...pa sto da radim? jer koliko sam citala sve o yaz tabletama pisalo je moguca krvarenja tokom uzimanja ali zasto tek sad nije mi ovo prva kutijica tabeta??
hvala happy

vedrich

Poštovana doktorice, opet ja .

onaj Vas odgovor "....ovo je kroz neka 3 mjeseca za očekivati." sam shvatila kao odgovor na moje pitanje da sam na trecoj kutiji na placebu dobila iscjedak usmjeto menstruacije.

ali ... na drugoj kutiji je bila normalno menga.
ovo mi je bilo stresno razdoblje, ispiti na faksu ovo ono, zadnja dva tjedna prije nego trebam dobit mi je bila ludnica od ispita...
Trudnocu iskljucujemo i ja i decko jer ja pijem tablete, on ima uvijek kondom i prekinuti snosaj tako da mi nije jasno :/

A taj mjesec sam u drugom tjednu 2 veceri zaredom (znaci 2 tablete ) popila sa zakasnjenjem ali u roku od 12 h ili tocno 12-ti sat

Pitanje: zasto nije krv, zasto iscjedak? jel to upucuje na nekakvu upalu ili? Trudnoca ili nesto? Jer ako je utjecaj stresa u pitanju jek ne bi trebalo mi onda kasniti ili uranit ali menstruacija a ne se pojavit iscjedak kad nju trebam dobit ?

Natalija Beljo, dr. med.

tena03 nemojte se brinuti normalno i nakon drugog blistera.

vedricv mislim da bi trebali napraviti UZV da nije neka cista( zna nastati i pod OHC) koja koči pravu mjesečnicu