Kontracepcija

Yaz pilule

Venia

Poštovani,

zbog endometioma veličine 3,1x4.2 cm prepisan mi je Yaz od 1. dana ciklusa, sljedeća 3 mjeseca. Jučer mi je bio 9. dan ciklusa i UZV nalaz glasi: Utrus u AVF, normalne veličine i morfologije. Endometrij 5.7 mm, trolinijski. Desni jajnik se uredno prikazuje. Lijevi jajnik s ednometriomom veličine 3.1x4.2 cm. GI RADS-3. Nema slobodne tekućine u c. Douglasi.

Zamolila bih vas za tumačenje nalaza, točnije što u 9. danu ciklusa znai debljina endometrija 5.7 mm i opis trolinijski i mišljenje je li Yaz adekvatna terapija za problem endometrioze. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam da li je terapija dobro, ali svakako je potrebna. Svakako se kontrolirajte i dalje.
U slučaju porasta endometrioma sugeriram operativni zahvat.

Venia

Hvala. Pitala bih Vas još nešto. Je li za endometriom preporuka dakle Yaz ili Visanne, što je u praksi učinkovitije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Drugi preparat. No i Yaz je dobar.

succi

Postovani,
Pijem pilule vec tri godine, nisam nikad imala problema i menustracija je uvijek dolazila cetvrti dan pijenja bijelih tabletica. Sada prvi put nakon tri godine,menustracija nije dosla nakon cetiri dana pauze. Nisam zaboravila nijednu pilulu popiti nikad pa ni ovaj mjesec. Jedina stvar koju sam uradila ovaj mjesec je da sam na 23. dan (utorak, 10.06.2014.) ciklusa imala meksu stolicu sat vremena uzimanja i uzela sam onda dodatnu, tj.sljedecu pilulu iz pakovanja. Tako da od utorka sam napravila ona cetiri dana pauze i popila 4 bijele tabletice i menustracija je trebala doci jucer (14.06) a danas je evo 15.06. i nema naznaka da ce doci. Imam seksualne odnose, ali pri svakom od njih momak je svrsio van. Ali panicarim jer imam iza sebe jedan abortus. Iako pijem pilule i nisam zaboravila niti jednu,pitam se da li je moguce da i one zakazu i da li je ok sto nisam jos dobila? Zanima me da li postoji mogucnost da sam trudna? Unaprijed hvala na odgovoru

succi

Postovani,
Dodatak na prethodnu poruku. Imala sam posljednje odnose 13.06.2014. prekinuti snosaj. Osjecam blage bolove u donjem dijelu stomaka, ali idalje nema krvarenja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o trudnoći.
Dugotrajnim uzimanjem postoji šansa da povremeno izostane menstruacija.
Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

anam21

Postovani,
Pijem yazz sad mi je doktor proposao Augmentin 1g, pa me zanima da li smanjuju ucinkovitost pilule i da li je potrebna dodatna zastita i koliko dugo ako je?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje.

Venia

Hvala Vam još jednom. I moje finalno pitanje kod odluke Yaz ili Visanne kod endometrioze. Djeluje li Yaz tako da eventualno smanjuje endometriozu ili samo održava stanje kakvim je? Jer koliko zaključujem po pročitanom, Visanne ne zaustavlja ovulaciju kao Yaz nego mu je učinak sličan onom koji je rezultat lučenja hcg hormona u trudnoći što djeluje na smanjenje endometrioze?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vissane je bolji po pitanju endometrioze.

succi

Postovani,
Prije svega se zelim zahvaliti na odgovoru, a zatim i reci da sam eto konacno i dobila. Poprilicno je oskudna menustracija, smedji tragovi vise, ali je menustracija big-smile

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Ninulinac

Poštovani doktore,
Evo vec satima pomno citam Vaš forum i pohvale za njega. AL priznajem da sam malo zbunjena.. Yazz kontracepciju pijem od 12.mjeseca..znaci vec 6 mj,. I sada
u knjižici piše da se novi blister MORA PIT UVIJEK NA ISTI DAN još je i podcrtano..naime prvi put kad sam popila prvu tabletu..popila sam je u ponedjeljak... sljedeca menstruacija koja mi je došla imala sam krvarenje puno ranije i nisam znala dal da pocnem pit prvu rozu opet u ponedjeljak ili ne..pa sam je ja svojom "logikom" da sam dobila menstruaciju pocela pit u sobotu ( dali je to bila greška) ? i evo ostale mjeseci pijem prvu rozu tabletu iz novog blistera uvijek subotom...iako na dan 4 bijele tabletice dobijem lagano krvarenje ja je ponekad popijem ponekad ne..znaci sljedeci dan krecem sa novom rozom.. Moje pitanja glase:
1. dali ja to pijem kako treba znaci do kraja bijele tablete iako sam na 4 bijeloj dobila krvarenje?
2.dali mi se onda ta moja subota vodi kao prvi dan ili kao drugi dan menstruacije..
3. imala sam odnos sa deckom ne zasticeni kondomom nije svršio u mene.. Taj dan prije donosa popila sam 7. tableticu...dali postoji IKAKVA mogucnos trudnoce.. iako kazem rednovno sam pila od prvog dana novog pakiranja tabletice gore dole sat dva ovisi... al uvijek unutar 12 sati

Lijepo pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Nisam shvatio vaše pitanje u cijelosti.
Ne vidim problem s uzimanjem yaza. 28 dana uzimate a 29. dan krećete s novim blisterom.
Popijte svakako i četiri bijele placebo. Dakle u uzimanju pilula ne vodite se menstruacijom već kontinuiranim svakodnevnim uzimanjem bez obzira na menstruaciju.

Ninulinac

Hvala vam na odogovoru naime mucilo me neko vrijeme dal ja pijem kako treba ili ne...
a kako onda znam koji mi je prvi dan menstruacije koji drugi... to sam htjela pitat dal mi je prvi dan u mom slucaju..na toj 4.bijeloj tableti ili kad popijem prvu rozu..
u slucaju znaci da kad ja popijem prvu rozu ako mi je to ubiti drugi dan menstruacije onda se ja moram štit dodatno sljedecih 7 dana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jesam rekao da se ne povodite za menstruacijom.
To nije važno kad uzimate pilule. Ne treba dodatna zaštita niti jedan dan ciklusa.

Ninulinac

Hvala Vam na odgovorima sada mi je sve puno jasnije.. pošto do moje ginekoglogice je teže doc na pregled a još teže je dobit telefonskim putem za informativna pitanja.. ovaj forum je itekako potreban. happy I još pitanjce za kraj.. pročitala sam na internetu da nakon par mjeseci uzimanja kontracepciskih pilula ako se i zaboravi ili popije kasnije od 12 sati pilula..da neznaci odmah moguce lako zacece. i dali ako sam u prošloj kutiji popila dvije tablete van 12 sati.. dali sa novom kutijom "pocinje sve ispocetka" znaci dali prijašnja kutija igra kakvu ulogu ? ili je svaka kutija "svoja prica"

lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nova kutija sve ispočetka.

Ninulinac

niste mi odgovorili na moje prvo pitanje pa cu ga ponoviti: dali je istina sta sam procitala da i ako se jedna tableta zaboravi popit ili se popije iza 12 sati ( npr. 13 14 sati ) ako se vec neko vrijeme uzima kontracepcija ja neznaci odmah moguce lako zacece..
i uvijek na 3.redu dobijem pojacani bijeli gusti iscjedak..citam tu sve cure pisu da imaju smečkasti ja uvijek imam bijeli..dali je to normalno ili bi bilo poželjno da kupim vaginatele ?

Nazad
1 ... 42 43 44 45 46 47 ... 51
Naprijed