Abortus i bolne grudi

Minamina1234

Postovanje doktore. Jucer sam imala abortus, no i dalje imam bolne grudi, da li je to normalno ? Krvarenje je trajalo samo malo poslije zahvata i vise nema nista. Poslije zahvata me stavio na ultrazvuk da vidi da li je sve uredu, rekao je da je sve cisto. Samo mi nije jasno zasto me grudi i dalje bole..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je još neko vrijeme da se hormoni stabiliziraju.

Minamina1234

Hvala vam puno na odgovoru. Jos samo jedno pitanje. Jako se bojim da nisam i dalje trudna. Jer i dalje imam akne, bolne grudi.. iako mi je poslije zahvata radjen ultrazvuk da se provjeri da li je sve cisto, sto je potvrdjeno od strane ginekologa koji je vrsio zahvat. Jajnici me takodje bole, nadam se da su to samo hormoni koji ce se kasnije smiriti..

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da je nakon zahvata urađen uzv pregled u to možete biti sigurni.

Minamina1234

Izvinite doktore sto vas zamaram ali jutros sam imala malo krvarenja koje je stalo nakon 10-tak minuta. I poslije toga mi se pojavio prozirni iscjedak koji je ljepljiv. Da li je to normalno poslije abortusa ?

Ivo Balenović, dr. med.

To je normalno.

Minamina1234

Poštovanje doktore ! Imala sam abortus 6.1 2021. A spolni odnos sam imala prije 3 dana. Moja menstruacija poslije abortusa nije dosla jos uvijek, ali ni prije toga nisam imala uredne cikluse, zbog cega sam jako cesto pila Duphastone. Pijem ih i sada. Imala sam odnos sa prekinutim snosajem. Da li je moguce da sam opet trudna ? Uzasno se bojim ! Hvala unaprijed na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Ako nije došlo do ejakulacije u rodnicu ne postoji mogućnost trudnoće. A i odnos je najvjerojatnije bio u vrijeme neplodnih dana.

Minamina1234

Zaista ne znam kako bih racunala plodne dane. Abortus je bio u 10 tt. 6.1 a receno mi je da bih mjesecnica trebala nastupiti 7.2 no jos je nema. Nadam se da nisam bila u plodnim danima. Ako se abortud racuna kao 1 dan mjesecnice.

Ivo Balenović, dr. med.

Abortus se računa kao prvi dan mjesečnice, tako da je odnos bio u vrijeme neplodnih dana. Osim toga, ako ste za regulaciju ciklusa uzimali Duphastone, tada ste imali i anovulatorne cikluse, a kada nema ovulacije nije moguća niti trudnoće.

Minamina1234

Hvala vam puno doktore na izdvojenom vremenu ali imam jos jedno pitanje. Naime nisam bila na pregledu sada. Duphaston mi je propisan kada sam bila na kontroli poslije abortusa ( u slucaju da ne dodje do krvarenja da izazovem Duphastonom ) da budem malo bolje jasnije. Jer sam i prije zaista imala problema sa menstruacijama i pila sam Duphastone i Yasmin. Eh sad znaci abortus je bio 6.1 a odnos 6.2. Ciklusi su mi varirali od 27 do 32 dana ( dok su bili normalni ) znaci svakako i da sam ovulirala nisam bila u plodnim danima dok sam imala odnos ?

Ivo Balenović, dr. med.

Prema svemu navedenom, odnos nije bio u vrijeme plodnih dana.

Minamina1234

Da li mogu da iskljucim trudnocu ?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete, ali savjetujem da to potvrdite testom na trudnoću.

Minamina1234

Postovanje doktore. Bila sam na kontroli, dobila sam opet terapiju Duphastona i dobila sam menstruaciju
I propisam mi je Yasmin ali mi je ginekolog rekao da pocnem piti 2 dan menstruacije kad bas krene da se tako izrazim, da se sve ocisti, jer je bio i aortus. Da li cu biti zasticena iako pocnem piti 2 dan menstruacije kako mi je moj ginekolog rekao ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za svaki slučaj savjetujem prvih deset dana dodatnu zaštitu. Nakon toga je zaštita 100%.