bazalna temperatura

bubašparac

Poštovani,zanima me da li nužno bazalna temperatura nakon oplodnje ostaje povišena,ili je moguće se temp.spustila na normalnu a da je ipak došlo do trudnoće?hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ostaje povišena nakon oplodnje cijelo vrijeme.

tanja123

Postovani, da li se bazalna temperatura moze mjeriti u podne? I je li istina da ako temp ne spadne 25 dan, da je moguca trudnoca? Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može. Moguća je trudnoća. U drugom dijelu ciklusa temperatura je viša nego u prvom dijelu ciklusa.

curicaaa

Postovanje, da li mi mozete na osnovu ovog grafa reci da li je bila ovulacija?

http://i61.tinypic.com/2ljq61c.png

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije.

Beogradjanka

Postovani doktore,
Citajuci o BT i plodnim danima dosla sam do zakljucka i mereci svoju i prateci svoj organizam, pa samo da me uputite da li gresim.
Meni je temp normalna i bolovi u stomaku prisutni sto znam da je ovulacija i plodni dani. Kada se to zavrsi, bolova u stomaku nema i bt je 37 sa2. Da li to znaci kada je bt povisena sa je ovulacija zavrsena i da se luci vise hormon i da nastupaju neplodni dani. Mene ta temp.drzi dok ne dobijem menstruaciju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bazalna temperatura se povisi za 0,3 do 0,5 odmah nakon ovulacije i traje do iduće menstruacije. To je zbog lučenja hormona progesterona. Životni vijek jajne stanice nakon ovulacije je do 24 sata.

Beogradjanka

Mene samo zanima da li je bolje imati odnose pre povecanja bt ili posle? Konkretno, ja sam imala pre 2,3 dana i pre i 1nakon. Citala sam sa su plodniji dani pre povecanja, nakon skoka temp.su plodni jos 1.

Ivo Balenović, dr. med.

Bolje je imati odnose prije povećanja BT.

Beogradjanka

Doktore, opet ja.. nisam se opterecivala bas bt i da merim svaki dan, nego onako s vremena na vreme da bih videla sta i kako. Nisam merila u isto vreme, nisam svakog dana.... Naime, primecivala sam nagli rast i isla je do 37. Sada bih trebala da dobijem za 2 do 4 dana, osecam se kao da je temperatura tu, boli me sve i uzmem da izmerim i danas vidim kako pada od 36 sa 9 dosla sam na 36 sa 1,2. Zanima me da li to znaci da trudnoca ipak nije i da li mogu da se oslanjam na merenje bt?

Ivo Balenović, dr. med.

Mjerenje bazalne temperature nije sigurna dijagnostička metoda. Jedini sigurni pokazatelj trudnoće je hormon trudnoće (beta hcg)