Brisevi prije trudnoće

anchi78

Imam 36 godina i planiram prvu trudnoću. Otišla sam ginekologu (izabrani HZZO gin.) da mi napravi sve potrebne pretrage prije trudnoće (Papa test i cervikalne briseve). Papa test mi je napravljen, ali brisevi ne, bez nekog jasnog objašnjenja, jedino što je ginekolog rekao da zasad to nije potrebno raditi.
Papa test je uredan i rečeno mi je da mogu pokušavati zanijeti i bez napravljenih briseva. Molim Vas za mišljenje - trebam li ustrajati i inzistirati da mi ginekolog napravi i briseve, što bih rado i učinila (iako iz nekog razloga gin. očito to ne želi) ili mi je uredan papa test dovoljan?
Napominjem da sam imala klamidiju prije 10-15 godina, a 2008. HPV i CIN II. Od 2009. mi je papa uvijek bio uredan. Htjela bih napraviti sve što je potrebno, ali ako na neku pretragu imam pravo preko HZZO-a, nisam sklona za istu uslugu plaćati privatnom ginekologu.
Zahvaljujem unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Brisevi se ne rade na vašu sugestiju nego za to mora biti razlog. Ako vam je PAPA test uredan, na vašem je ginekologu da odluči treba li iste napraviti ili ne.

helenaj6

Poštovani,

29.5.2015. obavila sam ginekološki pregled i uzv te papa test ( sve uredno) budući da planiram drugu trudnoću. Nemam posebnih tegoba. Koliko je potrebno i biste li preporučili obavljanje cervikalnih briseva prije začeća?
Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je sve u redu za sada nisu nužni.
Možete ih napraviti u ranoj trudnoći.