CARSKI REZ

ANA

POŠTOVANA DR. KUPEŠIĆ,
POSTAVILA BIH PITANJE VEZANO ZA IZVOĐENJE CARSKOG REZA PRI POROĐAJU. NAIME, ZANIMA ME IZVODI LI SE ON SAMO U SLUČAJEVIMA RIZIČNOG POROĐAJA ILI TRUDNICA MOŽE SAMA TRAŽITI TAKAV POROD. KOJE SU POSLJEDICE TAKVOG ZAHVATA, TE KAKO IH SPRIJEČITI.
UNAPRIJED HVALA

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ana,
Carski rez kao i svaki operativni zahvat nužno mora imati svoje indikacije. Indikacije od strane majke su kada postoji zapreka rođenju djeteta (npr. sužena zdjelica), placenta previa, postojanje tumora u porođajnom kanalu, neke bolesti majke (npr. eklampsija, bolesti očiju, tumori mozga, zastojne srčane greške). Svakako postoje i indikacije od strane djeteta, a to su: kronična ili akutna ugroženost djeteta (placentarna insuficijencija, Rh imunizacija, dijabetes i sl). Odluka o carskom rezu može se postaviti i tijekom poroda (produlji porođajk, stav zatkom nedonešenog djeteta i sl). Frekvencija ovakovih operativnih dovršenja poroda u našoj populaciji se kreće između 12 i 13%. Vaše pitanje imate li pravo tražiti carski rez ovisi o tome imate li indikaciju za takav zahvat i spadate li u visoko rizičnu skupinu trudnica koja bi imala osnova da traži ovakav način dovršenja porođaja. Rizici postoje i oni mogu biti uvjetovani anestezijom, krvarenjem prilikom zahvata, infekcijom i sl. Rizici se mogu prevenirati stručnim izvođenjem operativnog zahvata u sterilnim uvjetima. Ipak, treba napomenuti da iako carski rez traje kraće i čini se "bezbolnijim" načinom dovršenja trudnoće ipak rezultira dugotrajnijim oporavkom majke ( boravak u bolnici 7-8 vs 4 dana)