Imunitet i Chlamydia

Sandra

Poštovana,

stranice su Vam stvarno fenomenalne. Samo tako naprijed !
Moje pitanje glasi. Nakon terapije, nalaz na Chlamydiu bio mi je negativan. Kako često čujem da se nakon nekog vremena Chlamydia može ponovo vratiti zanima me da li se to jačanjem imuniteta može spriječiti.

S poštovanjem,

Sandra

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Sandra,
Klamidijska se infekcija doista može "vratiti", te bi i nakon njene negativizacije u brisu trebalo ponoviti nalaz (prvo 2 do 3 tjedna nakon antibiotske terapije), a potom u slučaju ponovno negativnog nalaza tijekom narednih tri do 6 mjeseci. Trebalo bi jačati lokalni imunitet (liječiti svaku vaginalnu infekciju), lišiti se svakog visoko rizičnog ponašanja, provoditi mjere predostrožnosti prilikom spolnog odnosa (mehanički vid zaštite, kondom) i svakako kontrolirati i liječiti svaku kroničnu bolest koja može utjecati na kvalitetu Vašeg imunološkog sustava.