Cerazette i proširene vene

mlada_mama

Poštovani,
molim Vas savjet u vezi korištenja kontracepcije. Imam 25 godina i proširene vene na lijevoj natkoljenici,
koje me povremeno jako smetaju. Moja mama ima trombozu i već nekoliko godina otvorenu ranu na nozi.
Moj ginekolog mi je prije dvije godine prepisao Jazz pilule
koje sam pila mjesec dana. Međutim, znala sam ostajati kratko bez daha i srce mi je na trenutke jako lupalo te sam
prekinula uzimanje tableta. U međuvremenu sam rodila drugo dijete, te mi je obzirom da dojim, ginekolog dao pilule Cerezette, znajući za
proširene vene i bolest majke.
Još ih nisam počela piti jer me strah nuspojava i utjecaja na navedene tegobe. Molim Vas savjet, da li ih po vama smijem piti i postoji li možda
još neka kontracepcija koja bi došla u obzir?
Unaprijed se zahvaljujem i srdačno pozdravljam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, s obzirom na smetnje koje ste imali vezane uz prijašnje pilule, te pozitivnu obiteljsku anamnezu, te proširene vene, bez proširene laboratorijske obrade i koagulacijske obrade ja osobno vam ne bih preporučio oralnu kontracepciju.
Savjetujem da si dadete postaviti unutarmaternični uložak, najbolje LNG uložak Mirena. Ne smeta dojenju, te nije potrebno prekidati dojenje.

emma.grin19

Poštovani,
imam proširene vene od kako sam ušla u pubertet. Sada imam 19 godina i već mjesec i pola pijem cerazette pilule. U zadnjih mjesec dana vene su mi se vidno pogoršale, stvaraju mi se nove i osjećam bolove u nogama i toplinu na određenim mjestima na nogama, kao žarenje kad dugo stojim ili hodam. Može li to biti nuspojava cerazetta? Da li da ih prestanem uzimati? Usput, imam nuspojave od pilula, krvarenje, promjene raspoloženja i sl, znam da je to normalno prva 3 mjeseca, nije mi to toliko problem koliko vene jer njih ne mogu izliječiti.
Unaprijed hvala na odgovoru,
pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana oralni kontraceptivi potenciraju probleme s venama.
Savjetujem prekid uzimanja.