cervix

zorica10

Budući da sam u 20- om tjednu trudnoće, a zadnji nalaz mi je bio cervix: 1 članak lagano smeksan, uloziv za vrh prsta, a ginekolog mi je preporučio jedino mirovanje. Zanima me da li je moguće pokušati sa jos nečim ili je mirovanje jedino rješenje i kakav bi cervix trebao biti u normalnim okolnostima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo mirovanje. Svakako bih napravio krvnu sliku, crp, urinokulturu, cervikalne briseve i uzv cervikometriju.
Trebao bi biti čvrst održan, a cervikalni kanal zatvoren.

zorica10

Zahvaljujem na odgovoru, ali imam jos jedno pitanje. Moze li gljivicna infekcija biti uzrok skracenog cervixa, jer vec neko vrijeme imam bijeli iscjedak bez mirisa, a zadnja dva dana povremeno peckanje i svrbež? Sto mogu koristiti po pitanju svrbeza i iscjetka?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može. Antimikotske vaginalete.

MilaRB

Uvaženi, trenutno sam 31+3 nedjelja trudnoće. Dužina cervixa mi je izmjerena 2.95cm. Da li je to ok?

Ivo Balenović, dr. med.

To je u redu.

Hana93

Poštovani,
bila sam na pregledu (34+3) te mi je ustanovljeno sljedeće: cerviks anteponiran, smekšan, 3/4čl, uloživ za prst do u.u. koje drži. Molim Vas možete li mi pojasniti što bi to trebalo značiti? Prva mi je trudnoća i dosad je sve bilo u redu. Nakon ovog nalaza preporučeno mi je mirovanje kod kuće. Ostalo sve na nalazu je također u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući za ovu dob trudnoće. Važno je da je unutarnje ušće (u.u) maternice zatvoreno ('drži').

MacaPokvarenica

Poštovani dr. Balenoviću,
trudna sam 31+1, cervix mi je skraćen - 2,51 mm (na pregledu prije 4 tjedna bio je 3,4, a prije dva mjeseca 3,12 - zar se produljuje pa skraćuje?happy, zatvoren, a unutarnje ušće v oblika. Moj ginekolog me poslao idući tjedan u TA u bolnicu da valjda oni procijene trebam li što dobiti za sazrijevanje bebinih pluća. Tek povremeno osjetim kontrakcije. Ne razumijem jesam li za hospitalizaciju ili ne? Nije mi rečeno da idem u visokorizičnu ambulantu.

MacaPokvarenica

Nastavno na prethodni post - pardon, cervix nije 2,5 mm nego cm naravno. Sad sam vidjela kakve bedastoće pišem.

Hvala na odgovoru i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god cerviks nije otvoren, situacija nije zabrinjavajuća. Savjetujem mirovanje, to će biti dovoljno.

MacaPokvarenica

Hvala vam na odgovoru, vi uvijek djelujete umirujuće. Mislite li da bi bilo pametno da primim deksametazon? Mirovanje svakako.

Ivo Balenović, dr. med.

Nije neophodno.