cin2 bez hpv

prije pet godina papa testom i biopsijom utvrdzen mi je cin 2.
uradzena mi je vaporizacija laserom i od tad sve do sad svaki papa test mi je uredan, bez promene.
Prije dva meseca na pap testu opet su utvrdzene cin 2 promene.
mene zanima kako sam ja podlozna na vakvih promena a do sad sve testove za HPV virusa koje sam uradila bili su negativni? dali ovo znacci da sam ja genetski sklona razvoju raka na materici?

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
HPV se može utvrditi i do 90% slučajeva CIN II i gotovo u svim slučajevima Ca vrata maternice. Negativan nalaz HPV-a stoga znači da se ne očekuje progresija bolesti, ali ostaje obaveza kontrole prema preporukama ginekologa i postupanja prema daljnjim nalazima.