CIN I i HPV pod upitnikom

MalaMaja11

Poštovani, imam 30 godina, stalnog partnera već 6 godina, a prije njega također sam imala stalnog partnera 5 godina. Do sada su mi svi nalazi PAPA testa bili uredni (uz povremene gljivice koje sam liječila vaginaletama, ali s njima nisam imala problema više od godinu i pol). otprilike prije godinu dana sam prestala koristiti kontracepcijske pilule Yasmin na savjet lječnika zbog povećanja tjelesne težine. prije 15-ak dana dobila sam nalaz PAPA testa koji pokazuje: Abnormalne stanice (Bacillus vaginalis, reaktivne promjene na stanicama povezane sa upalom, Parakeratoza, te u rubrici drugo upisano je HPV?), skvamozna intraepitelna lezija --> dysplasia levis - CIN I, atipične gradularne stanice (AGC) endocervikalne.
Lječnica me uputila na izradu briseva (na aerobe, anaerobe, KT, mikoplazmu, ureaplazmu) te tipizaciju HPV-a.

Ono što me zanima je sljedeće: da li ovakav nalaz upućuje na to da je neosporno da imam HPV te da je samo potrebno ustvrditi koji tip HPV-a ili je moguće da je CIN I uzrokovan upalom? Naime,prilikom pregleda mi je doktorica ustvrdila da imam manju upalu i propisala mi vaginalete.
Također, do izrade briseva i nalaza, što mogu učiniti da bi se nalaz popravio? Trenutno koristim Lactogyn kapsule i Centravit kapsule za jačanje imuniteta. Nažalost, stres ne mogu smanjiti jer me upravo ovaj PAPA test zabrinuo pa sam samo pod još većim stresom. Dodatno, planiramo trudnoću i uistinu ne znam kako da se ponašam u ovoj situaciji. da li da i dalje pokušavamo zatrudnjeti ili da sve odgodimo dok ne dobijem nalaze briseva i tipizacije? Da li CIN I (ako i je uzrokovan HPV-om) može utjecati na začeće i na zdravlje još nerođenog djeteta?

Hvala vam unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, PAPA testom postavlja se samo sumnja na HPV infekciju. Da bi istu dokazali morate učiniti HPV genotipizaciju i cervikalne briseve.
Mišljenja sam da pričekate nalaze briseva i nalaze kontrolnog PAPA testa, te da do tada pričekate sa trudnoćom.
Prekancerozne promjene mogu jako uznapredovati u trudnoći ako su povezane uz HPV infekcijom a mogućnosti liječenja istih su u trudnoći ograničene.
Isto tako CIN I može biti i na PAPI kod perzistentne upale nevezano uz HPV infekciju.

MalaMaja11

Poštovani, uistinu vam zahvaljujem na ovako žurnom odgovoru. Molim vas samo savjet da li da u međuvremenu koristim nekakve preparate za jačanje imuniteta te ako da, koje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od preparata koji se uzimaju za pojačanje imuniteta mogu Vam preporučiti Beta glukan, preparate aloavere, mulitivtamine. U rodnicu možete stavljati recimo Vagisan vaginalete. Možete koristiti Lactogyn preparate.