Cista na jajniku

marijana-sb

Postovani, imam 26 godina, u 10.mj 2015 mi je otkrivena cista na desnom jajniku, nalaz UZV je glasio ovako: uterus u AVF dim 56x34mm homogene eho gradje endometrij mjeri 1.7mm. Lijevi ovarij dim 23x17mm uredne eho gradje, desni ovarij 34x18mm sa cisticnom tvorbom gusceg sadrzaja promjera 20mm. Papa test uredan. Zatim kontrola u 1.mj 2016 nalaz glasi ovako: uterus u AVF dim 50x26mm homogene eho gradje endometrij tanak 2mm, lijevi ovarij 26x23mm uredne eho gradje, desni mjeri 40x24mm sa uklopljenom cisticnom tvorbom 23x20mm, rubno ocuvano tkivo jajnika. Sve to vrijeme sam pila Logest i menstruacije su bile redovne, nakon te kontrole u 1.mj sam napravila pauzu od pilula po preporuci gin, jer sam ih pila 4.godine. Zadnja kontrola 4.mj 2016 nalaz glasi ovako: uterus u AVF 59x33 hom eho gradje endomerij mjeri 9mm, lijevi ovarij 34x21mm uredne eho gradje, desni ovarij 44x31mm s rubno ocuvanim tkivom jajnika, jedna cist tvorba hipoehogenog izgleda 23mm, druga gusceg sadrzaja 25x24mm TVCD rubno RI 0,50. Menstruacije neredovite zbog prestanka uzimanja pilula i pregled je bio prije menstr. Napravila sam tumorske markere koji su CEA: 1.3, CA125: 7.4, CA 19-9: <2.00. Moj gin kaze da za sada nije za operaciju, mene zanima vase misljenje, dali je to nesto opasno i imali neki nacin ili prirodni lijek da se ta cista ukloni bez operacije? Koji je Vas savjet sto dalje napraviti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako cista duže perzistira i ako je veća od 4 cm u promjeru laparoskopija je terapija za vas. S obzirom na uredne tumorske markere moglo bi se raditi o dermoidnoj cisti.
Ne smije se predugo čekati jer će cista svojim rastom uništiti zdravo tkivo jajnika te se isti neće moći oporaviti a postoji i mogućnost da se jajnik neće dati spasiti.

marijana-sb

Kako mislite da se jajnik nece dati spasiti, sada u ovom stanju ili ako cista naraste? Molim Vas pojasnite mi to?? A sta znaci to sto ona tako slabo raste i nije ni blizu 4cm, jel svejedno mislite da trebam vec sada operirati? Idem na kontrolu za 3mj, jel to dug period ili smijem jos toliko pricekati? Znam da sam Vas sada pretrpala pitanjima, ali jako se bojim, ne zelim ostati bez jajnika.

marijana-sb

Kako mislite da se jajnik nece dati spasiti, sada u ovom stanju ili ako cista naraste? Molim Vas da mi to objasnite?? Sta znaci to sto ona tako slabo raste ( bila je 20mm, sada nakon 6mj je 25mm) jel svejedno mislite da trebam operirati sto prije ili da se ceka da naraste 4cm? Na kontrolu idem opet za 3mj, jel smijem jos toliko cekati ili je to predug period za cekanje? Molim Vas da mi jos na ovo sve odgovorite jer se jako bojim, ne zelim izgubiti jajnik, a jos nisam radjala. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za sada ne trebate na operaciju ako nije blizu 4 cm. Ako naraste veća od toga tada će se učiti resekcija jajnika. Za 3 mj. svakako otiđite na UZV pregled.

marijana-sb

Hocu naravno, svakako cu ici na UZV. Hvala Vam na odgovoru. Znaci za sada nema opasnosti od potpunog odstranjivanja jajnika? Tek ako naraste iznad 4 cm?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U principu je tako.