ciste

Lisy

Postovanje,
imala sam cistu 10cm zatim sam koristila tablete i bila je 5cm a sada je otisla skroz,ja zelim bebu i doktorica me salje iduce mjesec nakon menstruacije u bolnicu da mi naprave rez kraj pupka i kamerom snimaju stomak i jajnike a zatim i neku spricu cu dobiti da se razlije neka tecnost.Mene zanima sta je to ustvari i zasto se radi ?sta se desava nakon tog pregled?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nemate više cistu ne trebate na operativni zahvat. Isti se zove laparoskopija.

Lisy

Postovani, ja nemam vise cistu,ovaj mjesec dobila sam mjesecnicu i vec je u prolazu,,imam termin utorak tj.iduce sedmice za laparskopiju. VI kazete nemam potrebe a doktorka me salje radi problema sto ne ostajem trudna.Citala sam dosta forume i djevojke /zene ostaju do2-3 dana u bolnici,,a meni je naime doktorica rekla da necu ostati da ne nosim stvari jer isti dan idem kuci.....Kakvo je vase misljenje?,,Lijep pozdrav zelim

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se napraviti dijagnostička laparoskopija i kromopertubacija da se utvrdi da li su jajovodi prohodni. Potreban je koji dan hospitalizacije zbog opservacije nakon zahvata.

Lisy

Postovani,,,ranije sam vam pisala o laparskopiji,,danas sam imala pregled u bolnici i doktorica kaze da su jajnici sasvim uredu i da imam ovulacije,,jajnici mi dobro funkcionisu da bolje ne moze,,vec skoro 2 minute mi je gledala ultrazvuk neki kao krugic sasvim mali i vjerovala je da je mozda rana trudnoca.Uradila mi je test i pokazao je negativno,,zatim sam popunila neke formulare vezano za laparskopiju i 9.4.2015 u 7:00 h da dodjem da uradim to.Mene zanima zasto da radim laparskopiju ako su mi jajnici savrseni kao sto kaze?imala sam odnos zadnji dan menstruacije.Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte moje odgovore gore.

mawa

Poštovani,
Imam 28 godina, nisam rađala, nisam imala abortuse i imam redovne cikluse bez bolova. 2011 godine dijagnosticirana mi je cista na lijevom jajniku veličine oko 2 cm, radila sam ca125 i bio je oko 22. Doktor mi je rekao da se radi o dermoidnoj cisti i daj etrebam pratiti. Redovno sam išla na kontrole i u decembru prošle godine povisio mi se ca125 Na 80, pa mi je dr savjetovao laparaskopiju. Javila sam se u bolnicu i dr mi je savjetovao da ponovim ca125 za 2 mjeseca. U februaru je iznosio 40. U utorak mi je radjena laparaskopija i sve je dobro prošlo, uklonjena cista al mi je dr rekao da se ipak radilo o endometrioznoj cisti (ako sam dobro napisala). Uzorak je otišao na analizu. Ono sto mene brine jeste da li mi je cista te veličine (cista je uvijek bila veličine oko 2cm) i koja je toliko dugo bila na jajniku mogla izazvati neplodnost. Još uvijek ne planiram trudnoću jer nisam ni udata.

mirta1010

Poštovanje,

Pregledom od prije dva dana doktorica je uočila cistu (rekla je da se radi o čokoladnoj cisti) na lijevom jajniku veličine 40 mm te sam dobila uputnice za bolnički pregled i vađenje CA 125 za što sam danas podigla nalaze i rezultat je 30.6 jedinica. Do sada me ništa nije boljelo, imam li razloga za brigu?
Rodila sam prije 1,5 god.
Unaprijed zahvaljujem.
Mirta

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mawa sama cista te veličine ne uzrokuje neplodnost. No endometrioza je podmukla bolest i povezana je sa težim zanošenjem.
Sad kad ste rješili cistu sugeriram da čim prije poradite na trudnoći.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mirta marker je urednih vrijednosti. Sugeriram UZV pregled nakon završene menstruacije pa odluka o daljnjem postupku ukoliko cista perzistira.