ciste na jajnicima i smanjena seksualna želja

ENCIKLOPEDIJA

Poštovani,
Imam jedno pitanje : Postoji li kakva povezanost između cisti na jajnicima i njihov utjecaj na hormone i smanjenu želju(ili gotovo nikakvu) za intimnošću?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

O kakvim cistama govorite.? O folikularnim, čokoladnim, pcosu i sl? Morate biti konkretniji te mi pročitajte UZV nalaz.

ENCIKLOPEDIJA

Mislim i misle da se radi o endometriomu...Nalaz uzv piše da se radi o cističnoj tvorbi bez detekt.patol.protoka i endometriom..Radi se o tome da imam ciste i na lijevom i na desnom jajniku koje variraju u veličini iz mjeseca u mjesec,od 2,5 cm do 8,5 cm.Uglavnom ne povlače se nikad u potpunosti.Vadila sam i krv za markere i vrijednosti su uglavnom u redu.Samo jedamput bile povišene,no kasnije se stabiliziralo.Brine me zapravo povremeno prisutna bol u zdjelici,nadutost i bol u križima.zapravo čudno se osjećam u posljednje vrijeme i uviđam da sam se jako promjenila od kad su počeli ovi problemi.Zapravo,strašno mi ovo stanje utjeće na svakodnevicu i normalan život.Stalno sam umorna i bezvoljna...Postoji kakva povezanost s time ili se radi o nečem drugom? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da endometrioza je jedan od uzroka dismenoreje, dispareunije i uzrok je smanjenju libidan indirektno.
Sugeriram da pratite rast endometrioma pa ako porasti isti i operirate.