Čudna menstruacija

QuinnA

Poštovani,

imam 24 godine. Unazad malo manje od godinu dana sam postala spolno aktivna.
Zadnju menstruaciju sam imala 27.08.2017., a 09.09. na 10.09. sam imala nekoliko spolnih odnosa sa kondomom. Jučer sam dobila menstruaciju sa 2 dana kašnjenja, a krvarenje je bilo oskudno. Navečer su počeli bolovi koji i sad traju, iako su malo manjeg intenziteta, a menstruacija je i dalje oskudnija, nego inače. Naime, prije navedenih spolnih odnosa imala sam virozu sa doslovno vodenom stolicom i jednim povraćanjem. Nakon spolnog odnosa, počelo me peći i boljeti kod mokrenja pa sam pila Sulotrim forte (800 mg + 160 mg). S obzirom da inače imam malo jače menstruacije od trenutne, zanima me da li je ovo normalno ili je to možda implantacijsko krvarenje ako sam slučajno ostala trudna?
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste imali odnose s kondomom malo je vjerojatno da je došlo do trudnoće. Implantacijsko krvarenje je puno oskudnije od menstruacije i traje najviše do tri dana. Ukoliko želite biti sigurni, preporučam test na trudnoću.

QuinnA

Poštovani,

s obzirom da su mi u toku dana krenule i grudaste nakupine, pretpostavljam da se radi o pravoj menstruaciji. Da li sam u pravu?

Ivo Balenović, dr. med.

Da, sigurno se radi o pravoj menstruaciji.

Martina R.

Poštovani,

Koristila sam 12 vaginaleta Polygynax, te mi se u terminu kada je trebala doći menstruacija pojavilo krvarenje koje je bilo oskudno, doslovno samo nešto malo na ulošku s time da sam imala bolove u donjem dijelu trbuha kao i inače što imam prije I za vrijeme menstruacije, te sam sada zabrinuta da li mi da li postoji mogućnost trudnoće. Tijekom spolnog odnosa redovito koristimo kondom. Ukoliko ovo nije bila menstruacija kasni mi već 10 dana, a ginekologica mi je rekla da prvo moram napraviti test za trudnoću i da ako sam bila pod stresom da je normalno da mi kasni dosta.

Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jedini način da se to utvrdi je test na trudnoću. Stres je čest uzrok remećenja menstruacijskog ciklusa.

Minny6

Postovani, da li tokom laznih menstruacija tj menstruacija u trudnoci moze doci do pojave ugrusaka ili je to odlika normalne menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko u trudnoći dođe do krvarenja s ugrušcima vjerojatno se radi o spontanom pobačaju. Inače ugrušci su simptom vrlo obilne menstruacije.

Minny6

Postovani,pitam zato sto brinem da nisam mozda trudna. Decko i ja smo prakticirali peting nekoliko puta 18.11 i 22.12, pa me brine da nije nesto sperme dospelo u mene. Nismo nikada imali odnose. Menstruaciju sam dobila i ovaj i prosli mesec (6.12 i 1.1), ali su obe bile slabijeg intenziteta. U obe jw bilo malo sitnih ugrusaka. A 15ak dana pre ove menstruacije su pocele da me bole grudi i to traje jos uvek, danas mi je 3 dan menstruacije, mada rekla bih da je drugacija bol(samo na dodir me bole malo). Da li je moguce da sam trudna?

rajec

Poštovani,

imala sam operaciju slijepog crijeva 16.5.2017. nakon toga menstruaciju 17.5 (iako je prethodna bila 1.5). Poslije prve operacije sam dobila zapetljaj crijeva, peritonitis, pocetak sepse, sljepljenje crijeva, parezu crijeva te MRSU bakteriju. Te sam opet operirana 21.5. nakon toga menstruacije ne funkcionisu najbolje, prva post operativna je bila nakon 50 dana te svaka sljedeca dolazi nakon 20-22 dana (A prije operacija su bile svako 28 do 30 dana). No hajde naviknem na mestruacije svako 20 dana, da bi 2.1., 15 dana nakon posljednje mestruacije prokrvarila, poprilicno, s obzirom da je proslo kroz odjecu i krvarilo narednih 4 sata.
Imam vrlo ceste bolove u donjem dijelu stomaka.
Bila sam kod ginekologa u julu, problem prve postoperativne zakašnjele operacije pripisuje operaciji, te navodno priraslicama koje se vide na ultrazvuku koje vidi kod jajnika.
Zanima me vase misljenje, jer ovakvi simptomi nisu normalni za nekoga ko ima 21 godinu.

HVALA.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Minny, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana rajec, preporučam da učinite kompletnu hormonsku obradu: hormone jajnika, štitnjače i hipofize. Prema navedenom moguće da se radi o hormonskoj neravnoteži.