Dijagnoza sa poroda

elena1990

Poštovani doktore, porodila sam se prije mjesec dana i još uvijek nisam bila na redovnoj kontroli. Oporavak teče bez problema i svojim tokom, no na porodu mi je rađena manuelna eksploracija maternice. Stvari su slijedile ovako, posteljica ni nakon pola sata nije izašla uprkos pritiscima tima ljekara, a kada je napokon izašla, "nešto" im je bilo čudno na njoj. Budući da sam uspavana poslije, ne znam o čemu se zapravo radilo tu, a dijagnoza na otpusnom pismu je: Partus temporarius; Neonatus hypotrophicus; Placenta defecta; FUCCX1. Šta bi značilo ovo FUCCX1? Inače bebica je težila 2750g/48cm, rođena u 40+2. Pitanje je čisto iz zainteresiranosti, jer komplikacija nije bilo i oporavljam se odlično. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to znači da je pupčana vrpca bila omotana oko vrata djeteta (funiculus umbilicalis circum colli x1). To je vrlo čest nalaz i nema nikakvog utjecaja na stanje djeteta.