double test

Mara

Poštovana doktorica,

trenutno sam u 18. tjednu trudnoce. Imam 32 godine i jedan missed ab. od prije 2.g. (pretrage nacinjene nakon kiretaze su utvrdile da se radilo o normalnom kzen. ariotipu ploda). Da li smatrate da bi u ovoj trudnoci trebala napraviti neke dodatne specijalisticke pretrage
( mislim konkretno na double ili triple test ili amniocintezu).

Hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
U Vašem slučaju najvažnije je redovito i prema preporuci specijaliste obavljati ultrazvučnu pretragu, a može se učiniti i double ili triple test koji će neinvazivno i u kombinaciji s ultrazvučnim parametrima procijeniti ev. rizik kromosomske abnormalnosti i u slučaju potrebe zahtijevati dijagnostičku invazivnu prenatalnu pretragu (npr. amniocentezu). Ukoliko se rizik ne procijeni uvećanim nema potrebe raditi invazivne metode pretrage.

Mara

Poštovana doktorice Kupešić,

najljepše zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Buduci da sam dosta citala o relativno velikoj mogucnosti pogreske double testa (10% - među ostalim i u Vašem članku koji je nedavno objavila Vita), odlucila sam odustati od te vrste pretrage kako bi se poštedila nepotrebnog stresa (tim vise sto ni moj ginekolog nije veliki pristalica spomenute metode).

Nalazim u 18. tjednu trudnoce, pa pretpostavljam da vise nema vremena za promjenu odluke??

Nedavno ste jednoj gospodji na ovim stranicama napisali da se "detaljnim ultrazvučnim pregledom (primjenom ultrazvuka visoke rezolucije u visoko specijaliziranom centru)..moze ustanoviti odstupanje u veličini ili morfologiji fetusa ....." na osnovu cega se takodjer moze odluciti o potrebi daljnjih pretraga.

Sto bih trebala napraviti da budem sigurna da ce u mom slucaju biti obavljen takav pregled? Prvi uzv sam radila na "Svetom Duhu".

S poštovanjem,

M.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Preporučam Vam da se naručite za pregled u ambulanti za visoko rizičnu trudnoću u kojoj će Vas pregledati subspecijalista iz područja perinatologije i dati Vam detaljne upute o potrebi daljnjih kontrola i pregleda u Vašem slučaju. Konkretno u našoj ambulanti takve vrste rade 4 kolege, te ih nabrajam prema abecednom redu : dr Hafner, dr Kos, dr Matijević i dr Mišković. Svi su redom vrlo iskusni opstetričari i vrsni ultrasoničari.

Mara

Još jednom puno hvala. Poslusat cu Vas savjet.

Tek sam nedavno doznala za postojanje ovog web sitea i ugodno sam iznenenađena brzinom i iscrpnoscu odgovora.

Zelim Vam sve najbolje u daljnjem radu.

Srdacan pozdrav

Marija

Mila13

Poštovani,
12.09. sam radila Double test.
Godine 32.
Trudnoca nastala IVF postupkom, muški faktor steriliteta.
Težina 64,5 kg.
Gestaciona starost na osnovu UZV i CRL 12+5, ali stvarna gestaciona starost je bila 11+5. Poslednja menstruacija 23.06.

Rezultati:

Crl: 60,7
NT: 1,6 mm - 1,2 MoM

Free bHCG: 59,31 - 2,00 MoM
PAPP-A: 1210, 00 - 0,50 MoM

Screening na Down:

Screening na osnovi dobi: 1:408
Biohemijski screening: 1:102
Kombinovani screning: 1:444

Screening na Trizomy 18-13:
1:40882

Dakle, oba screening su ispod donje granice, ali se ni meni lično nisu svidjeli ovi pokazatelji.
Kad je moj ginekolog razmotrio nalaz, bez puno razmišljanja, napisao uput za amniocentezu. Navodi da su i Triple i 4D ultrazvuk samo vjerovatnoće, najbolje amniocenteza. Navodi da rizik od pobačaja nije velik, da se njemu nije desilo to u cijelom radnom vijeku..

Molim vas, recite mi šta mislite? Koliki je rizik od pobačaja, kolika opravdanost amnicenteze, kao i koliko je pouzdan test iz krvi, kao Nifty?

Unaprijed zahvalna!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Biokemijski rizik je povišen. Rizik od pobačaja nakon amniocenteze je oko 0,5poto. Najbolje a isto tako poauzadano je napraviti nifty test ako ste u mogućnosti.