Duphaston

nenana

Poštovani,

zbog neredovite mjesečnice počela sam piti svaki mjesec duphaston...sad su mi prepisane kontracepcijske pilule...zanima me, budući da trebam početi piti s danom početka mjesečnice, da li je kontracepcija pouzdana iako je mjesečnica izazvana duphastonom...hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako kontracepciju počnete uzimati s prvim danom krvarenja, ona je pouzdana iako je krvarenje izazvano duphastonom.

NeoStrata

Poštovani,
Zbog neredovitih menstruacija ginekologica mi je prepisala Duphaston tablete, 10 dana po 2 tablete. Počela sam ih piti 10.3.2018. Zadnji dan koji sam popila tabletu je bio 19.3.2018. Budući da je od tada proslo 12 dana, gotovo pa 13, a ja još nisam dobila menstruaciju, zanima me trebam li se zabrinuti i javiti ginekologici ili da jos pričekam? Spolno sam aktivna, uvijek koristimo zaštitu te sam sigurna da nije u pitanju trudnoća. Već gotovo tjedan dana imam simptome kao da bi uskoro trebala dobiti menstruaciju(bolne i natecene grudi), ali nikako da se to dogodi.
Molim Vas za savjet!
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko u iduća 2, 3 dana ne nastupi krvarenje javite se liječniku. Do izostanka krvarenja nakon Duphastona dolazi zbog trudnoće ili jačih hormonalnih poremećaja.

NeoStrata

Poštovani, zahvaljujem se na odgovoru.
Molim Vas za još jedan savjet. S obzirom da imam mikrocisticni lijevi jajnik, zanima me je li moguće da i zbog toga menstruacija nije još nastupila, iako sam popila terapiju Duphastona? Također, htjela bih otići u privatni laboratorij pogledati hormone te me zanima koje hormone bi sve trebalo pogledati?
Unaprijed hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Policistični jajnici su najčešći razlog neredovitih ciklusa. U dijagnostici je, osim ultrazvuka obavezno određivanje razine spolnih hormona (estradiol, testosteron), hormona hipofize (LH, FSH, prolaktin), DHEAS, te bi bilo dobro odrediti hormone štitnjače i inzulin.