Duphaston i menstruacija

tina1983

Postovani,zasto nema menstruacije nakon duphastona 16 dana?Nije mi jasno,uvijek je dosla 3 do 10 dana,grudi me bole za poluditi,trudna nisam,kicma takodjer boli malo al nista od toga,cekam pa cekam?Sto mi je ciniti?Zadnja je bila 1.03.,inace ih pijem od 11 do 25 dana ciklusa,hvala..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
svakako otiđite na ginekološki pregled. Ako nakon Duphastona ne nastupi krvarenje postoji mogućnost trudnoće.

Enna123456

Postovani,
Nakon sto mi je menstruacija kasnila dobila sam duphaston 7 dana po dvije. Jucer zam zavrsila s terapijom. I poceo mi se pojavljivati rozi isjedak-mislila sam da uskoro krece menstruacija(tako mi je prije bilo i nakon par sati pojavi se krvarenje).no ni danas nista, povremeno rozi iscjedak. Dal to znaci da ce skoro krenuti il je moguca trudnoca? Danas mi je 42 dan ciklusa, odnos bio na 25 dan (11 dana poslje odnosa beta negativna, i test na trudnocu). Sta raditi?

tina1983

Ne,trudna nisam,kao sto sam napisala...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovane
ukoliko nakon Duphastona ne nastupi menstruacija morate napraviti ginekološki pregled i ultrazvuk da se dijagnosticira uzrok. Prvo se mora isključiti trudnoća, a onda ovisno o nalazima krene sa terapijom.

tina1983

Imala bi jos jedno pitanje,danas od jutra sam imala jake bolove i grceve kao kad trebam dobiti,popodne smedji iscjedak i nesto malo krvi ali malo i to na wc papiru krv na ulosku smedji iscjedak i vise nista,bol polako prestala skroz a krvi nema?Da li je to menstruacija i da li da pijem tablete i dalje kao sto inace pijem,inace ginekolog mi se ne javlja na 40 poziva u dva dana a blizu mi nije pa ne bi isla dok ne cujem vase misljenje,unaprijed hvala....

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
to što navodite nije bila menstruacija. Nemojte uzimati više nikakve tablete dok ne napravite pregled.

Stella1234

Postovani, imam jedno pitanje.
Imam redovite menstruacije, ciklus mi traje 30 dana, a menstruacija 5-6.
27.7. bi mi trebala doći menstruacija, a 29.7. Idem na ljetovanje na 2 tjedna. Može li se duphaston tabletama potaknuti menstruacija kako bi došla ranije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite Duphaston 2x1/10 dana. Dva do tri dana nakon toga nastupit će krvarenje.

lurker

Molim za savjet!

Pijem Duphaston po preporuci ginekologa zbog manjka žutog tijela jer pokušavam već dugo zanijeti. Spomenula sam svom liječniku da svaki ciklus imam dvodnevni do trodnevni predmenstrualni spotting. Prvo sam dobila uputu da lijek pijem 5 dana pred nadolazeću menstruaciju + još dva-tri dana iza očekivanog datuma u slučaju da dođe do trudnoće. Taj mi se ciklus dogodilo da sam počela spottati već dan nakon početka uzimanja Duphastona i trajalo je sve dok nisam popila dogovorenu terapiju i dok nije nastupilo menstruacijsko krvarenje. Naravno to je bilo nekih 8 dana i onda je došla menstruacija. Takav razvoj situacije sam iznjela svom ginekologu pa mi je za ovaj ciklus preporučio da ga ipak pijem 15. do 25.DC. Ovaj se ciklus pak dogodilo da je O bila dosta rano, već s 9. na 10.DC, međutim pila sam terapiju prema preporuci. Dogodilo mi se da je unatoč uzimanju 3 tablete Duphastona dnevno, spotting svejedno krenuo onda kada bi krenuo i da terapiju nisam uzimala (10. na 11.DPO). Išla sam se savjetovati sa svojim ginekologom, međutim odsutan je još sljedeća 2-3 dana i sad ne znam dal da prekinem terapiju ili ne. Ostalo mi je još 2 dana za piti, test na trudnoću je negativan i ne vidim smisao produžavanju ciklusa i opetovanim spottingom od 8 dana (koliko će potrajati dok ne nastupi menstrualno krvaranje poslije uzimanja terapije do 25.DC).

Prestati piti ili nastaviti do 25.DC? Danas mi je 22.DC/12.DPO.

Zašto se to događa? Mislim, 3 tablete dnevno je prilično velika doza! Inače su mi svi spolni hormoni uredni, ali ginekolog me nikad nije slao vaditi progesteron.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom kod vas se vjerojatno radi o insuficijenciji žutog tijela za što je uobičajena terapija Duphastonom od 15. do 25. dana ciklusa. Preporučio bi da odredite razinu progesterona u drugoj fazi ciklusa, ako je potrebno i serijski da se ustanovi da li je i kada nastupila ovulacija i kakva je funkcija žutog tijela. Obzirom da želite trudnoću savjetovao bih da se javite na odjel humane reprodukcije radi eventualnih postupaka potpomognute oplodnje.