Histeroskopija

analora123

Poštovani,
imam 28 godina, policistične jajnike i neredovite cikluse od samog početka.
Danas sam bila kod doktorice, te Vas molim detaljno očitanje nalaza:
Status: U spec.porcija epitelizirana, uzet Papa. Palp. uterus u AVF, malen, tvrd, gibiv, bezbolan. Adnexa b.o.
Nalaz: UZV- uterus u AVF, homogen, dim 61x31 mm, endometrij 9,4 mm. U kavumu endometrijski polip dim 25.4 x 9.8. mm
Desni jajnik dim 33.1 x 13 mm, policističan
Lijevi jajnik dim 301x20 mm, policističan
Planira se HYSC ablacija endom.polipa.

Dobila sam tablete Duphaston 2x10 mg/10 dana da izazovu mjesečnicu.
Molim Vas informaciju; može li nestati taj polip nakon popijene doze tableta, je li taj polip opasan , treba li se odstraniti i koliko je bolna ta metoda? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, endometralni polip može nestati s menstruacijom, stoga je bitno da neposredno nakon menstruacije napravite ultrazvučni pregled. Ukoliko bi polip i dalje bio tamo trebalo bi ga histeroskopski odstraniti. Polip sam po sebi nije opasan, ali preporučljivo je odstraniti ga radi mogućih komplikacija.

analora123

Poštovani,

zahvaljujem se na odgovoru. Samo bih htjela naspomenuti da sam bila prije 9 mjeseci na ginekološkom pregledu i sve je bilo u redu. U međuvremenu sam pila Anacaps tablete za rast kose 6 mjeseci + 3 mjeseca tinkturu od koprive. Postoji li mogućnost da je možda od toga?
Lp, Ana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to nije uzrokovalo polip. Polip je estrogenski osjetljiv (kao i sluznica maternice) i raste pod utjecajem estrogenih hormona.

analora123

Poštovani doktore,

popila sam tablete Duphaston 2x1/ 10 dana da izazovu mjesečnicu. Danas je 11. dan od zadnje popijene tablete i još nisam dobila, a ginekolog mi je na godišnjem odmoru. Što mi je činiti? Trebam li popiti još jednu dozu tableta ili još pričekati?

Srdačan pozdrav
Ana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom terapijom. Ukoliko niste dobila krvarenje nakon Duphastona u obzir dolazi trudnoća ili jači hormonski poremećaj. Prvo učinite test na trudnoću.