Dva pregleda: kolposkopija i histeroskopija

Jen23

Poštovani,

nedavno mi je na ultrazvučnom pregledu doktorica rekla da ne vidi tri linije u endometriju i da možda imam polip. Na snimci je označila nešto kao 1,25 cm. Preporučila je da se napravi histeroskopija, odnosno dijagnostički pregled histeroskopom.
Za cerviks mi je rekla da vidi lezije. Papa test je pokazao LSIL (Low grade Superficial Intra-epthelial Lesion), međutim negativan je nalaz na HPV i ostale infekcije. Imam prisutnost streptococcus agalactiae gr B, nije navedeno koliko.
Prije dva mjeseca sam imala ureaplasma urealyticum 10 000 ufc/ml, ali s antibioticima je riješena. Doktorica je inzistirala na terapiji.

Za cerviks mi je preporučena kolposkopija. Sad kad dobijem sljedeću mjesečnicu me čekaju dva pregleda, kolposkopija i histeroskopija i to me malo brine. Doktorica želi da napravim oba u razmaku par dana, da će vidjeti koji dan ću što raditi.
Smatrate li da je problem cerviksa povezan s onim što bi mogli naći u maternici? I jesu li potrebna takva dva pomalo invazivna pregleda u kratkom vremenu?
Ja nisam osjećala neke tegobe, osim što sam jednom pri odnosu krvarila i što sam prije 3 mjeseca imala grčeve maternice skoro cijeli ciklus, ali tada UZV nije pokazao ništa zabrinjavajuće.

Zahvaljujem i srdačno pozdravam,
Jenny

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno bih samo napravio histeroskopiju. S kolposkopijom bih pričekao te napravio papa test za 4mj.

Jen23

Zahvaljujem na odgovoru!
Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Jen23

Poštovani,

evo nastavak na ovu poruku i 2 pitanja. Doktorica je ipak inzistirala na kolposkopiji i ispostavilo se da imam kroničnu upalu cerviksa (a nemam HPV) ona pretpostavlja da je uzrok kombinacija ureaplasme i streptokoka aglactiae gr B. Nije mi dala terapiju za cerviks, Ureaplazme sam se riješila, imam još prisutnost streptokoka. Odgađala mi je stalno histeroskopiju i ona bi je radila sad nakon sljedeće menstruacije.

Moja pitanja:
1. Preporuča li se raditi histeroskopiju dok imam upaljen cerviks? Ona se boji da nije upala prešla na endometrij.
2. Treba li mi terapija za streptokok aglactiae? (nije mi je dala)

Hvala najljepša unaprijed i srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
streptokok agalactiaevrlo je često nastanjen u rodnici i ne zahtjeva nikakvo liječenje. Što se endometralnog polipa tiče, preporučio bih da napravite ultrazvučni pregled neposredno nakon menstruacije kada je endometrij tanak, da se vidi da li je on još uvijek prisutan. Postoji mogućnost da se s menstruacijom odljušti i polip. Inače, trolinijski endometrij vidljiv je samo u vrijeme ovulacije. Kasnije u lutealnoj fazi on postaje hiperehogen cijelom debljinom i ne vide se tri sloja.

Jen23

Hvala, tako sam i ja mislila prvo jos jedan ultrazvucni pregled prije napraviti.

Ivo Balenović, dr. med.

To bi bilo dobro neposredno nakon menstruacije.

Jen23

Neposredno nakon, je li to moze biti i na jedanesti dan od prvog dana menstruacije? Ili unutar 7 dana se preferira? jer zivim u malom mjestu pa moram nagodit kad sam u Splitu. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Svakako prije ovulacije, a to je kod žena s urednim ciklusima 14. dan.

Jen23

Zahvaljujem puno na odgovorima i srdačno pozdravljam!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu, pozdrav.