E.coli

Daria

Pregledom urinokulture (3x) pronađena je escherichia coli (>105 CFU/ml). Liječena sam antibiotikom i ponovljen je nalaz, koji je ponovno isti.
Molim Vas da mi odgovorite da li je potrebno liječiti i supruga (da li bi i on trebao dati urin na analizu) i da li se escherichia coli može prenijeti i spolnim putem?

S poštovanjem,

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Urinarna infekcija E coli je nerijetka pojava u ženskoj populaciji zbog specifičnosti genitourinarnog sustava žene (kratka uretra). Ukoliko postoji uporna infekcija koja se ne može suzbiti primjenom antibiotske terapije treba isključiti postojanje anomalije urinarnog trakta, infekciju spolnog parntera i spolnu infekciju ovim uzročnikom /cervikalni obrisak/.

Zerzan

Poštovani,

Nakon kompletnih briseva uretre i cerviksa mi je pronađena bakterija hem. Streptokok grupe B. I ja i partner smo uzimali terapiju te sam nakon toga otišla na kontrolni bris na kojem je nađena bakterija e. Coli u cerviksu. Na nalazima piše da se treba liječiti ako postoji klinička indikacija te je ginekolog tijekom pregleda rekao da sve izgleda normalno dolje te da imam oskudan bijeli iscjedak. Međutim, ja još uvijek imam problema s bolovima i suhocom dolje, povremeno osjetim svrbež, ali nije jak niti dugo traje. Što mi preporucate, da li je potrebno liječiti e coli?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebno je liječiti e.coli svakako.

Zerzan

Poštovani,
Ginekolog mi je prepisao samo geonistin lokalno i rekao da za partnera ne treba ništa. Da li je to ok terapija za navedene probleme u prijašnjem postu?
Lp

Zerzan

Pardon, radi se o dalacin vaginalnoj kremi. Geonistin sam uzimala kada sam imala infekciju streptokokom, prije 3 mjeseca.
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Lokalna terapija nije dovoljnja. Rekao sam vam što mislim o vašem problemu.

Zerzan

Poštovani, išla sam privatnom ginekologu s obzirom sa mi moja ginekologica nije htjela ni pretrage napraviti. Išla sam i doktorici opće prakse, no mišljenja je da mi može dati antibiotik na usta samo u slučaju upale mjehura pa me poslala na analizu urina. Stvarno više ne znam što mi je činiti, osim da tražim u ljekarni da mi daju tablete bez recepta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Taj problem vam ja ne mogu rješiti.

Zerzan

Poštovani,

Hvala vam na odgovoru, potaknuta Vašim riječima sam zatražila drugo mišljenje i inzistirala na terapiji te mi je ginekolog prepisao 2x2 tablete od 500 mg ceporexa, 10 dana i vaginalete rojazol (bez dalacina). Nakon toga vagisan. Za partnera ništa.

Je li to u redu za liječenje e coli u cerviksu? Nalaz urina je uredan.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je u redu. No nužna je terapija i kod partnera.