Endometrioza i zoladex

lp

Pozdrav;
molim Vas mišljene vezano uz nuspojave spomenute terapije kod endometrioze.
Suočavam se sa dosta čestim glavoboljama koje mi smetaju u svakodnevnom radu, glavobolje su zapravo jaki pritisak. Što poduzeti?
Da li ova terapija negativno utječe na pamčenje?

Terapiju koristim 13 mjeseci. Da li bi se trebala zabrinuti s obzirom na druge nuspojave kao što je smanjenje koštane mase? Da li bi trebala koristiti preparate koji smanjuju njen gubitak?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da je terapija adekvatna i prijekopotrebna, jer očito bolujete od težeg oblika endometrioze.
Svakako da sama terapija ima nuspojava, slične onima sa kojima se susreću žene u menopauzi.(Glavobolja, napadi vrućine, nesanice, smetnje pamčenja, gubitak koštane mase.)
Nemam nažalost uvida u vašu cjelokupnu povijest bolesti, premda mi nije jasno zašto se terapija provodi već 13 mjeseci. Čini mi se podosta.

lp

Da li problemi sa pamčenjem i čestim glavoboljama prestaju završetkom terapije?Da li je moguč trajni gubitak intelektualnih vještina?
Da li išta mogu učiniti za njihovo ublažavanje? Radna učinkovitost mi je smanjena od kada uzimam zoladex.
Plan je da traje još 2mj., ukupno 15.
Zabrinuta sam upravo zbog njene dužine, s toga Vam hvala na do sada odgovorenom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, naravno da će glavobolja prestati i intelektualne funkcije je će se vratiti.

Vesna245

Puno pozdrava!
Primala sam zoladex 4meseca, diferelin 2 meseca
Dakle 6mj je trajala terapija nakon operacije
(Operisala sam oba jajnika imala sam videne cistu i puno priraslica)
Sve je proslo u redu. Ali zadnju injekciju primila sam
15.maja i od tada nisam dobila menstruaciju.
Vec sam pocela da brinem, danas je 68. Dan od zadnje injekcije i jos uvek nista.
U uputsvu pise i do 70. Dana moze da ne dodje do mens.
Sta da radim?
Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Posjetite ginekologa. Isti lijek uzrokuje privremenu menopauzu. Danas postoje boji lijekovi za endometriozu.