Enterococcus faecalis

brinG

Postovani,

Trudna sam 11 tj. U brisu cerviksa nađen mi je EF. U urinu imam dosta bakterija. Gin.ce mi tek dati uputnicu za urinokulturu jer je zaboravio, a dao mi je Klavocin bid za tu bakteriju. Ima li smisla da to pijem prije nego je napravljen antibiogram? Ne zelim bespotrebno trovati sebe i bebu. Da li bi i suprug trebao napraviti neke testove?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da je potrebno da počnete uzimati antibiotik.
Nakon toga možete ponoviti cb i napraviti urinokulturu.

bonvivan

Poštovani, imala sam ureaplasmu u konc. 10 na 4. Kao terapiju sam imala dovicin i sumamed, vise od 15 dana, koja je bila baš jaka.
Prije mjesec dana sam odradila kontrolni bris, ureaplasme nije više bilo i nalaz cervikalnog i vaginalnog brisa nije pokazao prisustvo bakterija ni gljivica.
Prije par dana sam zbog konstantnog pritiska u stomaku i blagog bola opet uradila bris, i pronađen mi je enterococcus faecalis u velikom broju u oba brisa, Kao terapiju sam dobila amoksiklav 625 mg, 3x1,, pijem čaj u velikim količinama uz to. Zanima me kako se za samo mjesec dana mogao pojaviti ent. fae. u tolikoj koncentraciji, može li razlog biti oslabljeni imunitet zbog antibiotika?
Partner je radio urinokulturu i bris uretre, nema ovu bakteriju. Da li treba i on da se liječi istom terapijom kao ja?

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba partneru terapija. Ista je bila prisutna u maloj koncentraciji pa se razmnožila naknadno.

bonvivan

Hvala na brzom odgovoru.
Zanima me jos da li smijemo imati odnose bez dodatne zastite? Pijem Diane 35.
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smijete naravno.

bonvivan

Jos jedno pitanje, oprostite na redjanju postova jedan za drugim.
Naime, zanima me da li enterococcus faecalis moze biti uzrocnik bolova u jajnicima i maloj karlici?
Prvih 15 dana dok sam pila antibiotike za ureaplasmu, bol i napetost su skoro.sasvim nestali, a prije toga su bili povremeni. A posle toga su postali konstantni, i taj pritisak u donjem dijelu stomaka. Prosto ne znam vise sa cim da povezem svoje nelagodnosti,. Hvala Vam na nesebicnoj pomoci.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se bakterija nalazi u urinu te su smetnje i pritisak u donjem trbuhu uzrokovane tom bakterijom.

bonvivan

Hvala još jednom.

TinaH

Poštovani,
suprug je radio bris ejakulata i bris urete, pa Vas molim da mi protumacite nalaz!
EJAKULAT:
MIKROORGANIZAM: fiziološka flora

BRIS URETE:
MIKROORGANIZAM: enterococcus faecalis
Amoxicilin/clavulanic cid S
Trimethoprim/sulfamethoxazole S
Ampicillin

Zanima me dali je ejakulat uredan i kako se ova bakterija iz urete lijeci te dali je suprug moze prenjeti meni?
Hvala Vam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

TinaH

Poštovani, dali ste vidjeli moje pitanje u vezi bakterije koja je suprugu pronađena u brisu urete?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tina svakako da se liječi. Ostali nalaz ejakulata je uredan.
Savjetujem terapiju za vas i supruga .

TINA3794

Poštovani,
dobila sam nalaz cervikalnih briseva na kojem piše:
Mikroskopski nalaz: Polimorfonuklearni leukociti + (umjereno), gram pozitivni štapići
Enterococcus feacalis

Anaerobno je negativno, kao i chlamydia, mycoplasma i ureaplasma.

Slijedeći tjedan bi morala ići na LPSC radi drilinga jajnika i utvrđivanja prohodnosti jajovoda.

Da li je moguće da mi zbog tog nalaza odgode operaciju?

Hvala,
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno će vas odgoditi dok ne sanirate upalu.

Zerzan

Poštovani, u sklopu kompletnog pregleda zbog gastritisa mi je pronadeno mnogo bakterija u urinu. Uraden je mikrobioloski pregled urina i nalaz je sljedeci: 10 na 4 cfu enterococcus faecalis. Metodom leukocitne esteraze nisu nadeni leukociti. Doktorica mi je rekla da su to normalne bakterije koje se ne lijece, no povremeno imam problema s ucestalijim mokrenjem. Sto da uradim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisu normalne već patogene bakterije koje trebate liječiti. Uzimajte urološki čaj te ponovite urinokulturu za 2 tjedna.

marie6

Poštovani,

U urinu mi je pronađena bakterija EF u koncentraciji 10 na petu te sam dobila amoksicilin kao terapiju. Zanima me je li bakterija spolno prenosiva, kakvo je njezino ponašanje u genitalnom sustavu, je li normalan stanovnik vaginalne flore, treba li se liječiti i moj partner?

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to nije spolno prenosiva bakterija. E. faecalis se normalno nalazi u probavnom sustavu čovjeka. Ako dospije na mjesto koje joj nije prirodno stanište (mokraćni putevi), ona može uzrokovati upalu i tada je potrebno liječenje