genitalni herpes

marta-

Poštovani...imam genitalni herpes već 9 godina...izbija jako često...svaki mjesec...dok sam bila na profilaksi nije ga bilo a nakon toga odmah je došao ponovo u roku par dana...nije veliki, ako na vrijeme namažem ili popijem aciklovir ni ne dođe do faze mjehurića ali simptomi koji mu prethode dan, dva prije su bolni...peče ili boli glutealna regija, bol u nozi a u zadnje vrijeme počne kao alergija na ustima....usnice mi budu jako crvene 2,3 dana prije nego se on dole aktivira...a onda se oljušte...
trenutno sam trudna drugi put...u prvoj trudnoći imala sam sigurno 15 recidiva a sad sam na pola i isto ih je toliko otprilike već bilo s tim da brzo prođe ili čak ni ne izbije ali se kroz 2 tjedna već ponovo aktivira...opet ista bol, crvenillo...kako ne smijem u trudnoći koristiti ništa osim lokalne terapije zanima me kako ga prorijediti...smije li se isoprinosine koristiti u trudnoći? njega sam koristila dvaput dok nisam bila trudna...učinak je bio isti kao i s herplex tabletama ali nije prorijedilo recidive...
sada sam većinu trudnoće na duphastonu...najprije zbog krvarenja u 7.tt a sada od 21.tt zbog skraćenog cervixa i otvorenosti uu...da li bi mi možda utrogestan vaginalno bio bolje rješenje od duphastona pošto mi je hormonski uvjetovan i inače (menstruacija)?
evo molila bi vas ako bilo što novije znate o mom problemu? znam da nema lijeka ali možda znate kako ga primiriti...a da ne govorim da mi je strah u trudnoći stalno prisutan da mi se beba ne zarazi...
hvala i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ženama s rekurirajućim treba ponuditi supresivnu antivirusnu terapiju s ili nakon 36. tjedna. Carski rez je indiciran kod žena s aktivnim genitalnim lezijama. Do tada koristite aciklovir lokalno. Duphaston i Utrogestan imaju jednak učinak na trudnoću.

marta-

hvala vam na odgovoru...
a za duphaston i utrogestan sam pitala zbog herpesa...obzirom da mi je također hormonski potencirano češće izbijanje, pitam se bi li možda lokalno smanjilo taj faktor učestalosti....
iako sam prije 5 godina rodila zdravu curicu, strah je stalno prisutan i uvijek se pitam je li mi beba sigurna obzirom da se radi o dugogodišnjoj zarazi?
prolazi brzo ali su prodromalni simptomi zaista jaki...kad izbije na površinu onda i sva bol i nelagoda prestanu...
lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nema dokaza da bi Duphaston potencirao pojavu herpesa. Žene koje se inficiraju herpesom prije trudnoće najvjerojatnije ga neće prenijeti na dijete.