Glukoza u trudnoci

lar

Molim Vas za mišljenje o nalazu glukoze u trudnoći, 25 tjedana 5 dana:

Glukoza natašte 4.6 mmol/L (4.4-6.4)
Glukoza 60 min 13.2 mmol/L (< 10.0)
Glukoza 120 min 6.8 mmol/L (<8.5)

Do sada su svi nalazi bili uredni, nikakve tegobe, ukupan prirast kg do sada je 9 kg.
Obzirom da mi je ponovni pregled za nekih 10ak dana zanima me da li je ova druga vrijednost zabrinjavajuca, da li se mozda radi o gestacijskom dijabetesu ili su potrebe dodatne pretrage.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
vjerojatno se radi o gestacijskom dijabetesu. Potrebno je napraviti GUK profil i prema tome odrediti terapiju. U većini slučajeva dovoljna je dijabetička dijeta.