Hematom u trudnoci

andreab993

Postovani, trudna sam 10 tjedana.
Zbog srednje obilnog crvenog krvarenja, jucer sam se hitno javila svom ginekologu. Rekao mi je da je u pitanju jako veliki hematom i da je krvarenje zbog njega. Srce ploda je kucalo normalno.
Ono sto me najvise zabrinulo je sto je dr. rekao da kroz jedan dio buduce posteljice nema cirkulacije krvi i da se taj dio "odlijepio" (ako sam ja to dobro shvatila). Grlic je zatvoren, uloziv za vrh prsta.
Terapija je injekcije depo progesteron svaki drugi dan i duphaston tablete 3x2. Uz to, strogo mirovanje.
Nakon prve primljene injekcije, krvarenje se smirilo. Oko 4 ujutro sam isla na wc i tad je krvarenje bilo kao menstruacijsko. Jutros bez obilnog krvarenja, samo mali trag na papiru.

Da li postoji mogucnost da plod prezivi bez komplikacija iako se jedan dio horiona odlijepio?
Meni to ne zvuci nimalo obecavajuce.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uz propisanu terapiju i mirovanje ima nade da se trudnoća održi.

andreab993

Postovani,
Danas sam ponovno bila na pregledu. Po uzv trudna sam 12 +4. Nuhalni nabor 1 mm, beba duga 61, 2 mm, teska 58,8 grama. Srce kuca. Dimenzije hematoma su 84x64 mm. Lijecnica kaze da je posteljica straga i nije blizu hematoma. Hematon smjesten naprijed i iznad unutarnjeg usca.
Je li to ipak "povoljan" polozaj hematoma? I dalje sam na terapiji i strogom mirovanju.
Da li je ovaj nuhalni nabor uredan?

Hvala puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Sve je to u redu. Nuhalni nabor je manji od graničnog (za povećan rizik kromosomopatija) - normalne vrijednosti su manje od 3 mm.