Herpes zoster u 8 tjednu trudnoće

darcy165

Poštovani,

Trudna sam 8 tjedana i prije 3 dana sam dobila isprva osip na leđima veličine palca, misleći kako je to običan osip mazala sam s kremom od gaveza, nevena i gospine trave i svrbež je nestao ali se osip nije povukao, treći dan sam primjetila plikiće te sam otišla kod doktorice i rekla mi je da je to herpes, inače nikad nisam imala herpes koliko znam, kaže mi doktorica da sam bila u doticaju s nekim tko je imao vodene kozice, ja sam inače kao mala preboljela vodene kozice ali s obzirom da sam trudna više sam izložena svim bolestima pa možda sam se i zarazila dok sam prije par dana išla u dom zdravlja vaditi krv ili u tramvaju preko ljudi. (Čitajući po internetu sam neke stvari naučila o herpesu zoster kao da je to bolest koju uzrokuje virus varicella-zoster; virus koji izaziva i vodene kozice. Nakon što je osoba preboljela vodene kozice, virus ostaje u stanicama spinalnih živaca, no može se ponovo aktivirati u slučaju slabljenja imuniteta – kod tjelesne ili emocionalne traume ili teške bolesti.) Doktorica mi je dala tekući puder da mažem da isuši plikiće. Mene sad zanima da li postoji kakva opasnost za plod s obzirom da sam trudna i to u ranom stadiju a čitala sam da je to navodno loše u prvim mjesecima, da se plod može ili ne razviti ili doći do spontanog pobačaja ali isto tako sam i pročitala da nema nikakvih bojazni za plod da je virus na površini kože te da ne dolazi u krv pa tako niti do djeteta. Ginekologa sam zvala ali mi je rekao da prvo odem na zaraznu kod infektologa pa da dođem onda njemu. Molila bih Vas za neki odgovor jer su me članci po forumima jako uznemirili pogotovo što negdje piše da je sve ok i nema problema a negdje pak totalno pogubno i kraj trudnoće. Imam 28 godina i ovo mi je prva trudnoća.

Hvala na odgovoru i lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako se javite infektologu. Mislim da se neće manisfestirati na plod.