hpv

veki100

Poštovani,
prije 4 godine otkrila sam da imam Hpv, visoko i niskorizični. Radila sam tipizaciju, a nakon toga slijedile su dvije terapije Aldara kremom koju mi je nanosila doktorica svaka dva dana. Nakon toga papa je stalno pokazivao Ascus. Prije godinu dana radila sam kolposkopiju i tada je nalaz na visokorizični Hpv bio negativan, a i papa je bio potpuno uredan. Moja mi je ginekologica objasnila kako se virus sada povukao i miruje i kako sada moram raditi papa svakih 6mj. Na pitanje kakava je šansa da se virus ponovno aktivira, ona mi je odgovorila-mala. S obzirom da sam svog partnera upoznala tek nakon što sam saznala za Hpv, svaki put smo imali spolni odnos s prezervativom i nismo parkticirali oralni spolni odnos. Zanima me, s obzirom da su nalazi uredni,možemo li sada imati spolni odnos bez prezervativa? koliko je to rizično?
Hvala!

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
rizik od infekcije HPV om ima svaka, spolno aktivna, osoba. Negativan nalaz tipizacije u vrlo visokom postotku znači da nema ni HPV infekcije pa stoga ni rizika od prijenosa s Vaše strane