Imam li razlog za zabrinutost?

Anika23

Poštovani, 37 mi je godina. Dvaput sam rodila, oba puta carskim rezom. U zadnje dvije godine menstruacije mi dolaze manje-više redovito, ali prva 3-4 dana na ulošku mi se javlja tek pokoja kapljica krvi. Međutim, 4. ili 5. dan krenu mi odljevi uz ugruške i bol. To traje otprilike 2 dana, sljedeća dva dana mi ide poprilično, ali u granicama ,normale" i onda se još nekoliko dana ,,vuče" , otprilike kao prva četiri. Tako je bilo i ovaj put. Tijekom ciklusa, kad nemam menstruaciju, znam osjećati pritisak u donjem dijelu trbuha, napetost u crijevima, laganu vrtoglavicu. Zapravo, ovaj ciklus nema nikakve razlike u odnosu na ,,normalu" . Međutim, dan prije menstruacije imala sam nezaštićeni odnos sa suprugom. Menstruacija je došla nakon toga s danom zakašnjenja i sve se odigralo kao inače: kapanje, pa jako krvarenje, pa umjereno krvarenje, pa kapanje, ukupno od 9. do 19. VIII. Sad osjećam povremeno onaj pritisak, napetost u crijevima i sl. , možda malo više nego prošli mjesec, ali u međuvremenu sam promijenila klimu, prehranu i sl. u kratko vrijeme, a imala sam i dosta stresa. Budući da inače nikad nemamo nezaštićene odnose jer ne planiramo više djece, brinem se je li moguće da sam tada (7. VIII. ) zatrudnjela, iako je menstruacija čije sam simptome već tada osjećala bila uobičajena, čak i obilnija nego inače i premda otkako mi je završila, nismo imali takve odnose.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o mogućnosti trudnoće.
S obzirom na obilne i duge menstruacije sugeriram pregled uzv i terapiju.