Imam menstruaciju a trudna?

mincica21

Postovani doktore,
Obracam se vama jer mi je potrebno da se uvjerim da je medicinski nemoguce da zena svakog mjeseca u ocekivano vrijeme i dobije i da je trudna mjesecima. Zbunjuju me malo americke emisije i postovi na raznim forumima na koje naravno ne odgovara doktor. Naime, ako sam u maju imala odnos i dobila 3 menstruacije u vrijeme kada bi i trebalo doci, sa malim oscilacijama nakon svih foruma sam jmislila da sam u cetvrtom mjesecu trudnoce. Zanima me, jeste li ikada naisli na pacijenticu koja nije znala da je trudna mjesecima?

Unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruacija u trudnoći ne postoji. Dakle radi se o krvarenju u ranoj trudnoći u prvom trimestru, koje može biti posljedica upale, odljuštenja ovoja,retroamnionskog hematoma i sl. To krvarenje niti se ne javlja u vrijeme očekivane menstruacije niti izgleda kao menstruacija, po obimu, trajanju ne sliči na menstruaciju i nema ritmičnosti /svakih 28 dana /.
Dakle ponekad se vide pacijentice koje su krvarile u ranoj trudnoći pa ih zna zavarati jer misle da su imale menstruaciju.
No to može biti jedan mjesec svakako ne tri uzastopno. Već u razgovoru s njom uvidite da se ne radi o menstruaciji, jer kažu uglavnom"; imala sam menstruaciju , kasnila mi je a trajala je samo dva dana, bila je drugačijeg izgleda i sl".