Intermenstrualno krvarenje

Bubica16

Poštovani,

zadnja tri (četiri) ciklusa imam intermenstrualno krvanjenje u obliku krvi pomiješan s prozirnim iscjedkom (za koju mi je dovoljan dnevni uložak) i to 3-4 dana nakon što mi završi menstruacija - dakle 10 -12 dan ciklusa. Krvarenje traje dan dva. Planiram trudnoću i pratim ovulaciju putem LH trakica, a ona se događa 16 - 17 d.c. Nedavno sam vadila spolne hormone i jedino je prolaktin povišen (800) a sve ostalo je u referentnim vrijednostima. UZV pregledom je isključen polip maternice. PAPA uredan. U drugom ciklusu u kojem se pojavilo krvarenje nakon mjesečnice, sam pila Duphaston 10 dana od ovulacije, nakon čega u idućem ciklusu nije bilo intermenstrualnog krvarenja nakon mjesečnice. U tom ciklusu sam također pila Duphaston po istom principu ali se sada se krvarenje nakon mjesečnice ponovno pojavilo. Radi li se o hormonskom poremećaju koji je rješiv ili ovo nije česta pojava i trebala bi biti zabrinuta? Mogu li i dalje raditi na trudnoći usprkos pojavi krvarenja?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da imate ovulacije, nema razloga da do trudnoće ne bi došlo. Krvarenje koje navodite neće imati utjecaja na ostvarenje trudnoće.

Bubica16

Poštovani,
Zahvaljujem se na pomoći i uputama.
Imam jos jedno pitanje. Spomenuto krvarenje se nastavilo i treci dan no sada je obilato - toliko da mi treba uložak - poput prave menstruacije. Sada je popraceno osjecajima stezanja i jako blage boli. S obzirom da moj ginekolog radi tek sutra popodne, trebam li ići na hitni ginekološki sutra ujutro ako krvarenje do tad ne stane?

Jako sam se zabrinula - ovo mi se jos nije dogodilo i preslo je izvan okvira onog sto sam dotada karakterizirala kao "spotting".

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za hitnim pregledom. Sutra se javite vašem liječniku i prema uzv nalazu će se vidjeti o čemu se radi.