Kako se lijeci Erythroplakio?

horus

Postovani,
molim Vas da mi jos odgovorite na pitanje kako se lijeci Erythroplakio? PAPA test je uredan. Da li je u slucaju ove dijagnoze potrebno raditi i kolposkopiju?
Unaprijed hvala.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Postovana,
eritoplakija ili popularno "ranica" je vrlo čest nalaz. Čimbenici koji pogoduju razvoju eritroplakije mogu se podijeliti u hormonske, mikrobiološke i fizikalno.kemijske no ono što je najvažnije je da, uz uredan PAPA test, nema mjesta pretjeranoj zabrinutosti pa ni kolposkopija nije neophodna. Isto vrijedi i za aktivniji terapijski pristup koji može uključivati vaginalni pripravke (kreme, vaginalete) ili elektrokoagulaciju odnosno krioterapija.